*4η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ροζάριο Σεντράλ – Κολόν Σάντα Φε 1-1

*Τέσσερα σερί G/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΚΟΛΟΝ ΣΑΝΤΑ ΦΕ

Προηγούμενο ματς: Η Κολόν Σάντα Φε έχασε 2-1 εκτός έδρας από την Ουρακάν, αν και προηγήθηκε με τον Γκαλβάν στο 54’, με δύο γκολ που δέχθηκε σχετικά γρήγορα, από τον Κοτσάρο, στο 56’ και στο 72’.

Η Κολόν Σάντα Φε έχασε για πρώτη φορά στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος και για πρώτη φορά έπειτα από τρεις σερί νίκες σε αυτόν τον θεσμό, με 2-1 εκτός έδρας από την Ουρακάν. Στο γήπεδό της έχει κερδίσει τους δύο πιο πρόσφατους αγώνες που έχει παίξει, αμφότερους με σκορ 2-0.

Στη συνέχεια έπαιξε για ένα περιφερειακό κύπελλο της περιοχής της, κερδίζοντας την Ατλέτικο Ραφαέλα με 0-2 εκτός έδρας, δείχνοντας γενικώς πως είναι σε καλή σχετικά κατάσταση.

Εξακολουθεί να κινδυνεύει έντονα με υποβιβασμό, άλλωστε αν τελείωνε σήμερα το πρωτάθλημα θα είχε υποβιβαστεί λόγω της συνολικής φετινής της βαθμολογίας. Πληρώνει ουσιαστικά το κακό της πρώτο μισό στο πρωτάθλημα.

Κολόν Σάντα Φε Στατιστικά

*4/6 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της.

*8/15 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας.

ΡΟΖΑΡΙΟ ΣΕΝΤΡΑΛ

Προηγούμενο ματς: Η Ροζάριο Σεντράλ κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Ταγιέρες, με δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, από τους Καμπάζ (34’), Μαλκορά (37’).

Η Ροζάριο Σεντράλ επέστρεψε στις νίκες έπειτα από έξι αγώνες στους οποίους είχε τέσσερις ισοπαλίες, κερδίζοντας με 2-0 εντός έδρας την Ταγιέρες.

Είναι η κλασική ομάδα έδρας, αφού στο γήπεδό της είναι αήττητη (!) το 2023, με έξι ισοπαλίες σε 17 αναμετρήσεις. Αλλά μακριά από αυτήν έχει κερδίσει μόνο την Ουρακάν φέτος, με έξι ισοπαλίες στα 11 τελευταία που δεν έχει νίκη.

Είναι πλέον στις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα, σε απόσταση βολής από ομάδες πίσω της εκτός αυτών των θέσεων, αλλά και από αυτές που οδηγούν στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες.