* 13η αγωνιστική

* No Goal τα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

ΚΟΛΟΝ ΣΑΝΤΑ ΦΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με τη Νιούελς.

Αρμοστή η αντίδραση της Κολόν στην κάκιστη εμφάνιση και βαριά εντός έδρας ήττα από την Ιντεπεντιέντε, την Κυριακή στάθηκε εξαιρετικά σε δύσκολη έδρα στο Ροσάριο και με βάση τις ευκαιρίες του αγώνα, αν κάποια ομάδα άξιζε να κερδίσει ήταν η ίδια.

Μπορεί να ψάχνεται ακόμα μετά την πρόσληψη Ροντίνα, ωστόσο στην έδρα της Νιούελς είχε σωστή τακτική, δεν άφησε τους γηπεδούχους να τρέξουν. Έκλεισε τους χώρους και βρήκε τις καλύτερες φάσεις του αγώνα στο transition, με το βαρύ φορ Άμπιλα να αστοχεί σε τρεις περιπτώσεις.

Μία νίκη σε πέντε παιχνίδια μετρά με τον Ροντίνα στον πάγκο κι αυτή με αρκετή δόση τύχης στη Χουνίν επί της Σαρμιέντο (1-3).

Παραμένει εκτός ο επιτελικός Ροντρίγκες, αμφίβολος ο δεξιός μπακ/χαφ Μέσα που χτύπησε στο Ροσάριο.

ΚΟΛΟΝ ΣΑΝΤΑ ΦΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5/8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΑΡΣΕΝΑΛ ΣΑΡΑΝΤΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Ατλέτικο Τουκουμάν. Ο Λομόνακο (40’) άνοιξε το σκορ για την Άρσεναλ, ο Οριουέλα ισοφάρισε για την Τουκουμάν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ο Γκόνι έκανε το 2-1 στο 51’, στο 68’ η Τουκουμάν έμεινε με παίκτη λιγότερο (Μπιάνκι) και στο 91’ ο Ντίας διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Επιστροφή στις νίκες μετά από σχεδόν ένα μήνα για την Άρσεναλ με εντυπωσιακό τρόπο, αφού έγινε η ομάδα που σταμάτησε το εντυπωσιακό σερί της πρωτοπόρου στην LPF Τουκουμάν.

Επιβεβαίωσε πόσο σκληροτράχηλη ομάδα έχει φτιάξει ο Μαδελόν, η οποία έχει κάνει ήδη πολλές ζημιές, στη μάχη της να χτίσει μία απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη στην συνολική βαθμολογία υποβιβασμού.

Το Σάββατο απέναντι στην Τουκουμάν η πίεση ψηλά απέφερε καρπούς για το 1-0, από στατική φάση ανέκτησε το προβάδισμα στο ξεκίνημα της επανάληψης και στην κόντρα κέρδισε αρχικά την κόκκινη των αντιπάλων και στην συνέχεια βρήκε τρίτο γκολ.

Σε έξι ταξίδια για το τρέχον πρωτάθλημα έχασε μόνο στο “Μπομπονέρα” με μεγάλο προσόν την αποτελεσματικότητα στις φάσεις που φτιάχνει.