19η αγωνιστική

*Με under2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι τελευταίες 5 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

*Η Κλουζ δεν έχει ηττηθεί ποτέ στην ιστορία της από την Τσίντια (7-1-0).

ΚΛΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 2-3 επί της Χερμανστάντ, για την περασμένη αγωνιστική. Πήρε νωρίς προβάδισμα στο σκορ (0-1 στο 10′)και εκμεταλλευόμενη γκάφα του τερματοφύλακα των γηπεδούχων σε μία μακρινή στημένη φάση έκανε το 0-2 στο 26ο λεπτό. Η Χερμανστάντ πίεσε και κατάφερε να μειώσει σε 1-2 πριν την ολοκλήρωση του 1ου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο β’ μέρος και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 56ο λεπτό. Η Κλουζ έβγαλε αντίδραση και βρήκε το νικητήριο γκολ, με το τελικό 2-3 να διαμορφώνεται στο 73′, σε ένα 2ο ημίχρονο που είχε όλες και όλες 3 (!)τελικές συνολικά.

Αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη της, σε όλες τις διοργανώσεις. Βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας, στο -4 από την πρωτοπόρο Φαρούλ, έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο. Εντός έδρας μετράει πέντε συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα, έχοντας σκοράρει τουλάχιστον 2 γκολ στις τέσσερις από αυτές.

Τραυματίες οι Μουχάρ και Ντεμπελού. Τιμωρημένοι οι Μαλέλε και Μπιρλιγκέα.

ΚΛΟΥΖ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over2.5 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος.

*N/g στα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΣΙΝΤΙΑ ΤΑΡΓΚΟΒΙΣΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Κραϊόβα, για την περασμένη αγωνιστική. Έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ (0-1 στο 13′), σε ένα 1ο ημίχρονο χωρίς ιδιαίτερες φάσεις και για τις δύο ομάδες. Καλύτερο ποιοτικά το β’ μέρος, με την Τσίντια να απολαμβάνει αριθμητικό πλεονέκτημα από το 69ο λεπτό του παιχνιδιού και να το εκμεταλλεύεται στο έπακρον, “κλέβοντας” το βαθμό της ισοπαλίας στο 90+1′, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πόπα.

Αυτό ήταν το όγδοο συνεχόμενο παιχνίδι της χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα (5-3-0)! Βρίσκεται στη 10η θέση της βαθμολογίας, στο -8 από την πρώτη εξάδα, με παιχνίδι λιγότερο από την 6η Πετρολούλ. Εκτός έδρας μετράει 3 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα, έχοντας κρατήσει ανέπαφη την εστία της και στις τρεις.

Χωρίς απουσίες ταξίδεψε για τη σημερινή αναμέτρηση.