*Φάση ομίλων – 4η αγωνιστική

Δείτε τη Βαθμολογία Γιουρόπα Λιγκ

*Στον πρώτο γύρο: Ρόμα – Κλουζ 5-0

*Εννέα αναμετρήσεις με ιταλικές ομάδες μετράει η Κλουζ και απολογισμό 2-1-6 (7-19 τα γκολ). Στην Ρουμανία σημείωσε μία νίκη, μία ισοπαλία και δύο ήττες.

*Ισάριθμες κόντρα σε ομάδες από την Ρουμανία έδωσε η Ρόμα (5-3-1/ 17-5 τα γκολ). Μακριά από την Ιταλία έχει απολογισμό 1-3-0.

*Αήττητη στις επτά τελευταίες εντός έδρας ευρωπαϊκές αναμετρήσεις της παραμένει η Κλουζ (τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες).

*Την 100η ευρωπαϊκή συμμετοχή του θα πραγματοποιήσει ο 34χρονος Βόσνιος επιθετικός, Έντιν Τζέκο, σε περίπτωση που αγωνιστεί απόψε (41 γκολ, 24 ασίστ).

Διπλό σε απόδοση 1.80
Bwin

ΚΛΟΥΖ ΑΝΑΛΥΣΗ

Παρά το γεγονός πως πραγματοποίησε καλύτερη εμφάνιση στον αγωνιστικό χώρο, η Κλουζ δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα στην έδρα της από την Αράντ (1-0) με την επανέναρξη του πρωταθλήματος την Κυριακή. Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, ωστόσο δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησαν, κάτι που πέτυχε η Αράντ στο 75′.

Στην 3η θέση του πρωταθλήματος παρέμεινε η Κλουζ, στο -4 από την Κραϊόβα και στο -6 από την Στεάουα Βουκουρεστίου. Ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης στους “32” του Γιουρόπα Λιγκ παραμένει η Κλουζ με τους τέσσερις βαθμούς που συγκέντρωσε, παραμένει αήττητη σε έξι εντός έδρας αναμετρήσεις στην εν λόγω διοργάνωση (4-2-0).

Στις τέσσερις επιβεβαιώθηκε το 2-3 γκολ, σε ισάριθμες το GG. “Όταν αγωνίζεσαι με αντίπαλο την Ρόμα είναι φυσικό να αποτελεί το μεγάλο φαβορί για νίκη. Εμείς θα διεκδικήσουμε μέχρι τέλους τις πιθανότητες για ένα θετικό αποτέλεσμα που έχουμε”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής Πετρέσκου. Την Κυριακή (29/11) η Κλουζ ταξιδεύει στην έδρα της Ιάσι για το πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας με 1-0 από την Αράντ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Χόρα στο 75′.

ΚΛΟΥΖ Στατιστικά

*NG στα τρία τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Bwin)

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Παίξε νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)
21+,UKGC,ΚΕΘΕΑ 1114,Ρυθμ Εμπ. Επικ: ΕΕΕΠ

ΡΟΜΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Το νικηφόρο σερί της διεύρυνε σε τέσσερις αναμετρήσεις η Ρόμα παραμένοντας, παράλληλα, αήττητη σε δέκα (7-3-0). Με την επανέναρξη του πρωταθλήματος δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Πάρμα επικρατώντας με 3-0 στο “Olimpico” την Κυριακή. Κανένα περιθώριο αντίδρασης δεν άφησαν οι γηπεδούχοι, μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο σκοράροντας τρεις φορές πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Παντελώς ακίνδυνοι εμφανίστηκαν οι φιλοξενούμενοι. Άλλο ένα βήμα για πρόκριση ως πρώτοι από τον 1ο όμιλο θέλουν να κάνουν απόψε οι “τζιαλορόσι”, αποτελούν το μεγάλο φαβορί για νίκη επί της υποδεέστερης Κλουζ. Γνώρισαν μόλις μία ήττα σε οχτώ αναμετρήσεις στο Γιουρόπα Λιγκ (τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες). Στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο Πάουλο Φονσέκα ξεκαθάρισε πως ο Έντιν Τζέκο θα αγωνιστεί, έστω για λίγα λεπτά, κόντρα στην Κλουζ.

Θυμίζουμε πως ο Κροάτης επιθετικός είχε βρεθεί θετικός σε κορωνοϊό. “Μοναδικός στόχος μας αποτελεί η νίκη, θα είναι μία σημαντική και δύσκολη αναμέτρηση, παρόλα αυτά θέλουμε τους τρεις βαθμούς. Η χρησιμοποίηση τεσσάρων ποδοσφαιριστών στην άμυνα συγκεντρώνει αρκετές πιθανότητες”, ανέφερε μεταξύ άλλων ο προπονητής των “τζιαλορόσι”, οι οποίοι την Κυριακή (29/11) αντιμετωπίζουν την Νάπολι στο “San Paolo” στο “Derby del Sole”.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας με 3-0 της Πάρμα. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τα τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο με Μπόρχα Μαγιοράλ (28′) και Μιχιταριάν (32′, 40′).