*23η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Κλάιντ – Ντανφέρμλιν 0-2, Ντανφέρμλιν – Κλάιντ 2-2

*Η Ντανφέρμλιν έχει εντυπωσιακή παράδοση με την Κλάιντ, με εννιά νίκες σε 15 αγώνες, με πέντε σε έξι παιχνίδια σε αυτό το γήπεδο.

ΚΛΑΪΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Κλάιντ έχασε με 1-0 εκτός έδρας από την Πίτερχεντ, με ένα τέρμα του Σανκς στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Κλάιντ όχι απλά γνώρισε πέμπτη συνεχόμενη ήττα, αυτή ήρθε σε αγώνα έξι βαθμών, με 1-0 εκτός έδρας από την Πίτερχεντ. Εχει συμπληρώσει πλέον 18 σερί αγώνες χωρίς νίκη, με 14 ήττες σε αυτό το διάστημα, ενώ ειδικά στο πρωτάθλημα δεν κερδίζει εδώ και 19 αγωνιστικές, με 16 ήττες! Πάντως και γενικώς και ειδικώς σε αυτόν τον θεσμό, οι τελευταίες νίκες της ήταν στο γήπεδό της.

Το πόσο σημαντική ήταν η τελευταία της ήττα φαίνεται από το γεγονός πώς την οδήγησε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα που οδηγεί στον απευθείας υποβιβασμό. Βέβαια είναι σε απόσταση βολής, στο -1 συγκεκριμένα, από την ομάδα ακριβώς από πάνω της, που είναι στην θέση που οδηγεί στα πλέι οφς παραμονής! Οσον αφορά στην απευθείας «σωτηρία», ούτε λόγος να γίνεται αυτή την περίοδο καθώς έχει μείνει στο -16 από την τελευταία θέση παραμονής.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμού οι μέσοι Κάνιγχαμ, Ντάθι, ο γκολκίπερ Μιούλεν και ο αμυντικός Νιάμσι. Και αμφίβολη είναι η συμμετοχή του αμυντικού ΜακΛιν που χτύπησε και έλειψε από το προηγούμενο παιχνίδι, ενώ τιμωρημένος είναι ο αμυντικός Χάινς που εκτίει την τελευταία από τις δύο αγωνιστικές της ποινής του.

Κλάιντ Στατιστικά

*Εχει δύο σερί N/G

*Εχει 10/15 over 2,5 εντός έδρας

*Εχει 9/15 G/G εντός έδρας

ΝΤΑΝΦΕΡΜΛΙΝ

Προηγούμενο ματς: Η Ντανφέρμλιν έχασε 4-2 εκτός έδρας από την Νταντί, αν και ισοφάρισε προσωρινά στο 38’ με τον ΜακΚαν το τέρμα που δέχθηκε από τον ΜακΜιούλαν στο 29’. Αλλά δεν είχε απάντηση στα γκολ που «έφαγε» στο δεύτερο ημίχρονο από τους Ρόμπερτσον (59’), ΜακΚόουαν (83’), Αντερσον (90’), μειώνοντας απλά στο τελικό σκορ στις καθυστερήσεις με τον Γουάιτον.

Η Ντανφέρμλιν έχασε με 4-2 εκτός έδρας από την Νταντί, ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας, για το Τσάλεντζ Καπ, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τη συνέχεια του θεσμού. Και δεν κερδίζει εδώ και δύο αγώνες, αλλά για άλλους θεσμούς. Στο πρωτάθλημα είναι αήττητη εδώ και οκτώ παιχνίδια, με έξι νίκες σε αυτό το διάστημα, τέσσερις σερί στους πιο πρόσφατους αγώνες της γι’ αυτόν τον θεσμό μακριά από την έδρα της.

Διατηρείται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας πάντα την καλύτερη άμυνα, ξεφεύγοντας πλέον στο +7 από την δεύτερη θέση που δεν εξασφαλίζει απευθείας άνοδο. Και μεγάλωσε την απόσταση της στο +12 από την 5η θέση που δεν οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο.

Συνεχίζει να απουσιάζει λόγω τραυματισμού ο μέσος Ντόρανς που δεν έχει παίξει ακόμη φέτος.