*22η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Κέλτι Χαρτς – Ερντρι 1-0, Ερντρι – Κέλτι Χαρτς 1-0

ΚΕΛΤΙ ΧΑΡΤΣ

Προηγούμενο ματς: Η Κέλτι Χαρτς αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 εκτός έδρας απέναντι στην Κουίν οφ Σάουθ, σε έναν ισορροπημένο αγώνα χωρίς πολλές μεγάλες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες.

Η Κέλτι Χαρτς δεν κατάφερε να περάσει στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ, αφού έφερε 0-0 εκτός έδρας με την Κουίν οφ Σάουθ, αλλά ηττήθηκε με 4-2 στην διαδικασία των πέναλτι και αποκλείστηκε. Σε 90λεπτο δεν έχει χάσει στους τρεις τελευταίους αγώνες της, αλλά με δύο «λευκές» ισοπαλίες. Στο γήπεδό της πάντως στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια κέρδισε μόνο την ουραγό Πίτερχεντ, έχοντας και δύο ήττες.

Ανέβηκε στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, ξεφεύγοντας στο +17 από την ένατη θέση που οδηγεί στα πλέι οφς για την παραμονή, ενώ πλησίασε λίγο πιο κοντά στην πρώτη τετράδα που οδηγεί στα πλέι οφς ανόδου, ούσα στο -5 από αυτήν.

ΕΡΝΤΡΙ

Προηγούμενο ματς: Η Ερντρι κέρδισε πολύ πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ με 0-3 εκτός έδρας την Πίτερχεντ, αφού και τα τρία γκολ τα σκόραρε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Γκάλαχερ (84’), Σμιθ (88’), Τέλφερ (90’ πεν.). Βέβαια άξιζε πλήρως αυτή τη νίκη, ούσα πολύ καλύτερη από την αντίπαλο της.

Η Ερντρι επικράτησε 0-3 εκτός έδρας της Πίτερχεντ, αλλά όχι τόσο εύκολα όσο δείχνει το τελικό σκορ. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη μακριά από την έδρα της, τρίτη στους πέντε τελευταίους αγώνες που έχει παίξει εκτός μέχρι στιγμής.

Μπήκε πάλι εντός πρώτης τετράδας, στην τέταρτη και τελευταία θέση που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, αν και ισόβαθμη με την ομάδα που είναι ακριβώς από κάτω της στο βαθμολογικό πίνακα, έχοντας ίδια διαφορά τερμάτων, υπερτερώντας στην επίθεση! Βέβαια είναι αρκετά πίσω, στο -10 για την ακρίβεια, από την κορυφή και την απευθείας άνοδο.

Επιστρέφει από τιμωρία ο αμυντικός Ράιλι αλλά θα λείψουν ο αμυντικός Μπάλανταϊν και ο επιθετικός Τζέιμσον που έχουν προβλήματα τραυματισμών.