3η αγωνιστική

*Μετρούν 4/6 αναμετρήσεις με goal/goal μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη γηπεδούχου στα πρόσφατα 4 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΚΑΡΤΑΧΕΝΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 3-2 εκτός έδρας, από την Ανδόρα, για το πρωτάθλημα. Στο πρώτο μέρος δεν υπήρξε σκορ, όμως στο 56’ και στο 64’ ο Νιέτο έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Στο 72’ ο Ορτούνιο μείωσε με εκτέλεση πέναλτι, με τον ίδιο τρόπο ξανά ο Νιέτο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1. Στο 90+4’ ο Αϊγιόν μείωσε για το τελικό σκορ.

Η Καρταχένα δεν έπεισε με την εικόνα που παρουσίασε στα πρώτα δύο παιχνίδια της σεζόν, υπέστη ισάριθμες ήττες και δείχνει ότι χρειάζεται ακόμα χρόνο για να επανέλθει στα περσινά της επίπεδα. Έχασε από την Ανδόρα (3-2) εκτός έδρας στο τελευταίο, ενώ στην πρεμιέρα, ηττήθηκε από τη νεοφώτιστη Ελντένσε με 0-1, εντός έδρας.

“Πρέπει να είμαστε πιο αποτελεσματικοί, αυτό είναι που κάνει τη διαφορά. Είναι όλα διαφορετικά παιχνίδια, κάθε αντίπαλος απαιτεί διαφορετική αντιμετώπιση”, δήλωσε ο προπονητής της Καρταχένα, Βίκτορ. Απέκτησε τους Τομάς Αλαρκόν και Ραούλ Λιθοάιν. Αμφίβολοι οι Καλέρο, Λουίς Μουνιόθ, εκτός παραμένει ο Αλκαλά. Προς αποχώρηση ο Ντάτκοβιτς.

Καρταχένα Στατιστικά

*4/6 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*4/6 παιχνίδια τελευταία με under 2.5

*Δέχεται γκολ σε 6/10 ματς εντός έδρας

ΛΕΒΑΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 3-2 εντός έδρας, της Μπούργος, για το πρωτάθλημα. Στο 10’ ο Καντέρο έχασε πέναλτι, αλλά στο 45+3’ σκόραρε για το 1-1. Στο 45’ ο Εσπιάου είχε γράψει το 0-1. Στο 45+6’ ο Λοθάνο το 2-1 για το ημίχρονο. Στο 60΄ ο Μπουλντίνι σκόραρε για το 3-1, στο 71’ ο Κούρο Σάντσεθ με εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Λεβάντε πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη νέα αγωνιστική περίοδο, καθώς επιβλήθηκε εντός έδρας της Μπούργος (3-2). Θα μπορούσε να κάνει πιο εύκολο το έργο της αν είχε ευστοχήσει στο πέναλτι στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως έδειξε χαρακτήρα και ποιότητα ως ομάδα.

Στην πρεμιέρα δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της στην έδρα της Αμορεμπιέτα (1-1) και άφησε δύο πόντους από νωρίς στην κούρσα του πρωταθλήματος, στη χώρα των Βάσκων. “Πρέπει να βγούμε στο γήπεδο με την ταυτότητα που δείξαμε στην προηγούμενη αγωνιστική”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο τεχνικός των “Γκρανότας”, Χαβιέρ Καγέχα.

Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός οι τραυματίες Αλγόμπια, Ρομπέρ Ιμπάνιεθ, Ιβάν Ρομέρο και Πάμπλο Μαρτίνεθ. Δεν έχουν εγγραφεί στη λίγκα οι Κάπα, Μουσόντα, Φαμπρίσιο.