36η αγωνιστική.

Στον πρώτο γύρο: Σπόρτινγκ Χιχόν – Κάντιθ 0-3

ΚΑΝΤΙΘ

Μακριά από τον καλό εαυτό που μας έχει συνηθίσει καθ’ όλη τη διάρκεια της σεζόν έμεινε η Κάντιθ, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 από τη Ρέους εκτός έδρας. Έπεσε πάνω σε μια άψογα στημένη αντίπαλο, τα επιθετικά της ατού ήταν σε κακή ημέρα και δεν απείλησε στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη έμεινε πίσω στο 50’ (1-0), έπειτα αναγκάστηκε να πάρει περισσότερα ρίσκα, δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι, μάλιστα ήταν πιο κοντά να δεχθεί δεύτερο τέρμα.

Πρώτη ήττα για την Κάντιθ μετά από τρεις σερί ισοπαλίες και συνολικά πέντε αγωνιστικές αήττητη (2-3-0), έπεσε στην πέμπτη θέση με 57 πόντους, στο -7 πλέον απ’ την απευθείας άνοδο και στο +2 απ’ τις θέσεις που δεν οδηγούν πουθενά. Εντός έδρας μετράει απολογισμό εννιά νίκες, οκτώ ισοπαλίες και μια ήττα με 22-9 τέρματα. Συμπλήρωσε κάρτες ο Α. Φερνάντεθ (Μέσος, 31, 2). Επιστρέφουν οι Περέα (Επιθετικός, 15, 1), Αμπντουλάχ (Μέσος, 25, 0) και Μπαράλ (Επιθετικός, 22, 5). Αμφίβολος ο Τραορέ (Επιθετικός, 11, 1).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Ρέους.

Στατιστικό: Under 2.5 τα οκτώ απ’ τα εννιά τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Κάντιθ – Σπόρτινγκ Χιχόν παίζει στον Stoiximan

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΧΙΧΟΝ

Από την άλλη πλευρά, η Σπόρτινγκ Χιχόν πήρε πολλά περισσότερα απ’ όσα άξιζε την περασμένη αγωνιστική, περνώντας με το «διπλό» (0-1) από την έδρα της Βαγιαδολίδ. Δεν άξιζε τη νίκη, πιο δίκαιο αποτέλεσμα ήταν η ισοπαλία, ευτύχησε να προηγηθεί στο 3’ (0-1), έπειτα έδωσε την μπάλα στην αντίπαλο, πέρασε ήσυχα το πρώτο 45λεπτο, στην επανάληψη δέχθηκε πίεση και θα μπορούσε να είχε ισοφαριστεί.

Όγδοη σερί νίκη για τη Σπόρτινγκ Χιχόν, διεύρυνε το αήττητο σερί της στις δέκα αγωνιστικές, μετρώντας μια ήττα στις 12 πρόσφατες αναμετρήσεις της (10-1-1). Βρίσκεται στην κορυφή παρέα με τις Βαγιεκάνο στους 64 πόντους. Θέτει πλέον σοβαρή υποψηφιότητα για την απευθείας άνοδο στην Πριμέρα Ντιβιζιόν, καθώς είναι στο +2 απ’ την τρίτη Ουέσκα, ενώ έχει διαφορά εννιά πόντων απ’ την έβδομη θέση, που δεν οδηγεί πουθενά. Μακριά από την έδρα της τρέχει ρεκόρ έξι νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και επτά ήττες με 20-19 τέρματα. Παραμένουν εκτός αποστολής οι τραυματίες Μιγκέλ Σάντος (Επιθετικός, 31, 16), Χερνάν (Μέσος, 8, 0) και Γκιτιάν (Αμυντικός, 5, 0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση για τη Σπόρτινγκ Χιχόν 1-0 επί της Βαγιαδολίδ.

Στατιστικό: Ανέπαφη κράτησε την εστία της η Χιχόν στις τέσσερις απ’ τις πέντε πρόσφατες εξόδους της στο πρωτάθλημα.