16η αγωνιστική

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Τιαντζίν – Κανγκζού 1-1

ΚΑΝΓΚΖΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Κινγκντάο, για το πρωτάθλημα. Παρότι βρέθηκε πίσω στο 61ο λεπτό, ισοφάρισε εν τέλει στο 81′ με τον Οβούσου-Σεκιερέ.

Για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, μετά και τη νίκη 2-1 επί της Ζετζιάνγκ, η Κανγκζού κατάφερε να παραμείνει αήττητη. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ζάο Γιουνζέ φιλοξενήθηκε από την Κινγκντάο, με την οποία έμεινε στο 1-1. Δεν έπεισε με την εμφάνιση της και βρέθηκε δίκαια πίσω στο σκορ στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου. Παρόλα αυτά, κατάφερε να ισοφαρίσει προς το φινάλε, ενώ είχε μεγάλη ευκαιρία ακόμη για την ανατροπή.

Με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε τους 17 συνολικά και διατηρείται στα μέσα της κατάταξης, απέχοντας τόσο από την πρώτη τριάδα, όσο και από την επικίνδυνη ζώνη. Επικράτησε μόλις στα 2/8 εντός της, στα οποία είχε ακόμη δυο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Στη διάθεση του προπονητή τους για το σημερινό Κανγκζού – Τιαντζίν, τέθηκαν και πάλι οι Ζάο και Γουάνγκ, που εξέτισαν την τιμωρία τους.

Κανγκζού Στατιστικά

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 5/7 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΤΙΑΝΤΖΙΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Ναντόνγκ, για το πρωτάθλημα. Παρότι βρέθηκε πίσω στο 50′, ισοφάρισε εν τέλει με τον Βεϊζούν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αήττητη πορεύεται στο τρέχον πρωτάθλημα η Τιαντζίν, μετρώντας έξι νίκες και εννέα ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιου Γκενβέι υποδέχθηκε τη Ναντόνγκ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Σε γενικές γραμμές ήταν ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, όμως στάθηκε άτυχη για να βρεθεί πίσω από το πουθενά, στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ανέβασε την απόδοση της και έσωσε την παρτίδα στο φινάλε.

Πρώτη απώλεια, μετά τις δυο σερί νίκες επί των Κινγκντάο (3-2 εντός) και Σανγκάη Σενχούα (1-2 εκτός), έφτασε τους 27 βαθμούς και βρίσκεται στην τρίτη θέση της κατάταξης, μαζί με την Τσενγκντού. Τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες στις επτά εξόδους της. Τις τέσσερις κίτρινες έφτασε ο μπακ Τιάν Μινγκ, οπότε και θα εκτίσει τιμωρία.