30η αγωνιστική (τελευταία)

*Τη νίκη θέλει σήμερα η Κάλμαρ και παράλληλα απώλεια της ΑΪΚ, έτσι ώστε να τερματίσει τέταρτη, η οποία υπό προϋποθέσεις θα χαρίσει μια θέση στην Ευρώπη. Αδιάφορη η Σούντσβαλ, που έχει υποβιβαστεί.

*Κριτήρια ισοβαθμίας: 1) Διαφορά τερμάτων, 2) Γκολ υπέρ, 3) Βαθμοί στα μεταξύ τους, 4) Διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους, 5) Εκτός έδρας γκολ στα μεταξύ τους

*No Goal και Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Σούντσβαλ – Κάλμαρ 1-0

ΚΑΛΜΑΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-2 από τη Χάμαρμπι, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο τρίτο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 53′ με τον Νάνασι, πριν δεχθεί ακόμη δυο τέρματα μέσα στα επόμενα λεπτά (58′, 63′). Ο Μπεργκ μείωσε στο 70′, όμως το αυτογκόλ του Λίνταλ στο 81ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παρέμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι η Κάλμαρ, έχοντας μια ισοπαλία και δυο ήττες σε αυτό το σερί της. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένρικ Ρίντστρεμ φιλοξενήθηκε από τη Χάμαρμπι, από την οποία και ηττήθηκε με 4-2.

Τραγική η παρουσία της στο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε να “κυνηγάει” στο σκορ με το “καλημέρα”, ενώ παρότι ισοφάρισε προσωρινά στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, στην πορεία παραδόθηκε στην ανωτερότητα των γηπεδούχων. Μείωσε προσωρινά σε 3-2, αλλά δεν κατάφερε το κάτι παραπάνω.

Παίζει μόνο για τη νίκη σε αυτή την τελευταία αγωνιστική, περιμένοντας παράλληλα απώλεια της ΑΪΚ, της οποίας υπερτερεί σε ισοβαθμία, καθώς υπάρχει πιθανότητα να χαρίσει ευρωπαϊκό εισιτήριο μέσω του κυπέλλου. Ηττήθηκε μια φορά στα έντεκα τελευταία εντός της, στα οποία είχε ακόμη οκτώ νίκες και δυο ισοπαλίες.

Δεν έγιναν γνωστά πιθανά αγωνιστικά προβλήματα για τη σημερινή αναμέτρηση.

Κάλμαρ Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΟΥΝΤΣΒΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-3 από τη Σίριους, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο ένατο λεπτό με τον Ένγκμπλομ, για να δεχθεί την ανατροπή στην πορεία (22′, 61′). Ισοφάρισε στο 62′ με τον Άντερσον, όμως δέχθηκε και τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Από την τέταρτη διαδοχική της ήττα προέρχεται στο πρωτάθλημα η Σούντσβαλ, μετά και από εκείνες κόντρα σε Χάκεν (4-1 εκτός), Βάρναμο (1-2 εντός) και Τζουργκάρντεν (4-0 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μπράιαν Κλάρχοτ υποδέχθηκε τη Σίριους, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-3.

Για ακόμη μια φορά αποδείχθηκε κατώτερη των περιστάσεων και δεν κατάφερε να σταθεί εμπόδιο στην ανωτερότητα της αντιπάλου της. Με εξαίρεση τα δυο τέρματα που σημείωσε, δεν είχε να δείξει κάτι άλλο, με τα αμυντικά κενά να είναι και πάλι το αδύναμο σημείο της.

Διατηρείται σταθερά στην τελευταία θέση, έχοντας υποβιβαστεί και τυπικά από την πρώτη κατηγορία. Αγνοεί το διπλό στο φετινό πρωτάθλημα, όπου σε 14 αντίστοιχα παιχνίδια απέσπασε μόλις δυο βαθμούς.

Μακροχρόνια απόντας ο Λίνους Χαλένιους, εκτός και οι επίσης τραυματίες Αντρέας Άντερσον και Ράσμους Λίντκβιστ. Συμπλήρωσαν κάρτες οι Ρόμπερτ Λούντστρεμ και Τζόε Κορόνα.