*22η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: ΣΠΑΛ – Κάλιαρι 1-0

*Under 2,5 & NG στα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΚΑΛΙΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (0-0 εκτός) με την Τσιταντέλα. Οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 52′ (Σάλβι).

Παρά τις εξαιρετικές ευκαιρίες που δημιούργησε, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, και το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο 52′, η Κάλιαρι δεν κατάφερε να “ματώσει” τα δίχτυα της Τσιταντέλα, από την έδρα της οποίας επέστρεψε με τον βαθμό (0-0). Κορυφαίος της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων καταγράφοντας τέσσερις αποκρούσεις.

Τρίτη σερί αγωνιστική που κρατούν το μηδέν οι Σαρδηνοί (2-1-0), γνώρισαν μία ήττα σε πέντε (τρεις νίκες, μία ισοπαλία) από την Παλέρμο (2-1 εκτός). Στο “Unipol Domus” έχουν απολογισμό 4-3-0 σε επτά αγωνιστικές: Στις έξι επιβεβαιώθηκε το 2-3 γκολ. Στην αποστολή του προπονητή Ρανιέρι επέστρεψε ο βασικότατος Μανκόζου.

ΚΑΛΙΑΡΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Κράτησε το μηδέν στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

ΣΠΑΛ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Άσκολι. Στο 16′ ο Ντίκμαν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, απάντησε ο Ατζαπόνγκ στο 41′. Με δέκα αγωνίζονταν οι φιλοξενούμενοι λόγω αποβολής του Τζιόβανε (45′).

Για άλλη μία φορά η ΣΠΑΛ πέταξε βαθμούς στο “Paolo Mazza”, την προηγούμενη βδομάδα με αντίπαλο την Άσκολι (1-1). Είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης από το ξεκίνημα, δημιούργησε καλές ευκαιρίες για να σκοράρει και δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα της στο δεύτερο ημίχρονο.

Μπορούσε να βρεθεί πίσω στο σκορ στο 87′ όταν ο Λουνγκόγι είχε δοκάρι εξ’ επαφής, την ίδια κατάληξη είχε η κεφαλιά του Ραούτι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων για τους γηπεδούχους. Οι “μπιανκατζούρι” έχουν απολογισμό 2-3-1 σε έξι αγωνιστικές, κράτησαν το μηδέν στις τρεις. Μακριά από το σπίτι τους σημείωσαν δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα σε έξι (σ.σ. δεν δέχτηκαν γκολ στις πέντε). Εκτός αποστολής τέθηκε ο Τιάμ που εμπλέκεται στο χειμερινό μεταγραφικό παζάρι.