16η αγωνιστική

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΚΑΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από την Ανζέ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 29ο λεπτό, για να μείνει με δέκα παίκτες στο 75′ και να δεχθεί ακόμη δυο τέρματα στην πορεία (87′, 90’+4).

Αγνοεί τη νίκη εδώ και έντεκα αναμετρήσεις η Καέν. Την προηγούμενη αγωνιστική, φιλοξενήθηκε από την Ανζέ, στην έδρα της οποίας γνώρισε τη συντριβή με 3-0. Αποτέλεσμα δίκαιο, με την ίδια να είναι κατώτερη των περιστάσεων και να μην απειλεί ιδιαίτερα. Βρέθηκε πίσω στο μισάωρο και προς το φινάλε έμεινε με δέκα παίκτες, που είχε ως αποτέλεσμα να δεχθεί ακόμη δυο τέρματα.

Εξελίξεις στο κομμάτι προπονητή, καθώς η διοίκηση έδωσε τα ηνία στον Νικολά Σεμπ, που μέχρι πρότινος ήταν στη β’ ομάδα. Γνωρίζει καλά την ομάδα, στην οποία βρίσκεται από το 2001, έχοντας έρθει ως παίκτης, ενώ από το 2018 είναι στο τεχνικό τιμ.

Παραμένει χαμηλά, με 16 βαθμούς και ευελπιστεί σε νέο ξεκίνημα. Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Εξέτισε την ποινή της τιμωρίας του για το παράνομο στοίχημα ο Γιοάν Κουρτ και θα δώσει και πάλι το παρών.

Καέν Στατιστικά

*Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΑΣΤΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Οσέρ, για το πρωτάθλημα.

Μακριά από τις επιτυχίες έμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Μπαστιά, μετά και την ήττα με 1-0 από την Παρί. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρεζίς Μπρουάρ υποδέχθηκε την Οσέρ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Σε ένα ματς με καλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο μόνο, δεν εκμεταλλεύτηκε κάποια από τις ευκαιρίες της, έχοντας παράλληλα και δοκάρι στην καλύτερη εξ αυτών.

Με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε τους 17 συνολικά, όσους έχει παράλληλα και η Παρί, ενώ είναι στο +1 από την αποψινή της αντίπαλο. Δεν έχει πανηγυρίσει το διπλό σε καμία από τις επτά φετινές εξόδους της (0-3-4), ενώ στις 5/7 δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει.