ΙΣΛΟΧ

Ενώ αρχικά είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις, η Ίσλοχ δε μας τα λέει καλά το τελευταίο χρονικό διάστημα. «Τρέχει» σερί τεσσάρων αγωνιστικών χωρίς νίκη, όπου πήρε μόλις έναν πόντο και ως εκ τούτου έμεινε χαμηλά στη βαθμολογία. Μετά τις τρεις διαδοχικές ήττες από Μπελσίνα (2-3 εντός), Νεμάν Γκρόντνο (2-1 εκτός) και Σλάβια (0-1 εντός), ακολούθησε το εκτός έδρας 1-1 κόντρα στην Τορπέντο την περασμένη εβδομάδα, αποτέλεσμα που αποτέλεσε το μοναδικό λόγο για χαμόγελα τον τελευταίο καιρό. Στους 14 πόντους οι γηπεδούχοι, βρίσκονται στην 11η θέση, σήμερα θέλουν να επιστρέψουν στις επιτυχίες, αλλά εντός έδρας είναι απογοητευτικοί. Μετρούν ρεκόρ 1-1-3 με γκολ 6-8, προέρχονται από τρεις διαδοχικές ήττες στο γήπεδο τους.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 για την Ίσλοχ κόντρα στην Τορπέντο.

Στατιστικό: Από τρεις σερί εντός έδρας ήττες προέρχεται η Ίσλοχ.

ΓΚΟΡΟΝΤΕΓΙΑ

Αργά, αλλά σταθερά βήματα βελτίωσης έκανε η Γκοροντέγια στις τελευταίες αγωνιστικές. Αποκορύφωμα της ανοδικής πορείας της το αποτέλεσε το σπουδαίο «διπλό» επί της Μπελσίνα, το οποίο έδωσε τη σκυτάλη στο σημαντικό 2-1 επί της Νεμάν Γκρόντνο την περασμένη εβδομάδα. Όλα έγιναν στο πρώτο μέρος για την Γκοροντέγια, που προηγήθηκε στο 17’, ισοφαρίστηκε τρία λεπτά αργότερα, αλλά βρήκε δεύτερο γκολ στο 33’. Θα μπορούσε να σκοράρει και τρίτη φορά στο δεύτερο 45λεπτο, αλλά κράτησε το 2-1 μέχρι το φινάλε και πήρε δεύτερη σερί νίκη που την έφερε στους 15 πόντους και την 9η θέση. Είναι πολύ «σφιχτή» ομάδα, δεν είναι τυχαίο ότι διαθέτει την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος (μαζί με τη Βίτεμπσκ) με μόλις 9 γκολ παθητικό σε 11 αγώνες, εκτός έδρας μετράει ρεκόρ 2-3-1 με γκολ 4-3.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για την Γκοροντέγια με 2-1 επί της Νεμάν Γκρόντνο.

Στατιστικό: Από πέντε σερί 2-3 Goal προέρχεται η Γκοροντέγια ανεξαρτήτως έδρας.