*Διπλοί τελικοί για το Κλαουσούρα της Α’ Κολομβίας. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ και σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας και στα δύο παιχνίδια, τότε ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Ιντεπ. Μεντεγίν – Ντεπόρτες Περέιρα 1-1

*Στο Απερτούρα: Ντεπορτίβο Περέιρα – Ιντεπ. Μεντεγίν 1-1

*Στην κανονική διάρκεια: Ιντεπ. Μεντεγίν – Ντεπόρτες Περέιρα 2-1

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (2-7-2).

*6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

ΝΤΕΠΟΡΤΕΣ ΠΕΡΕΪΡΑ

Προηγούμενο ματς: Πιο κοντά από ποτέ στο όνειρο, έμεινε όρθια στο Μεντεγίν και πήρε το 1-1 από την Ιντεπεντιέντε στο πρώτο παιχνίδι του μεγάλου τελικού. Μπήκε πολύ παθητικά στο παιχνίδι και φάνηκε αρκετά αγχωμένη, έμεινε πίσω στο σκορ στο 38′ αλλά βρήκε τα αποθέματα να ισοφαρίσει τέσσερα λεπτά αργότερα (42′). Το γκολ αυτό έδωσε την ευκαιρία να μην ξεμυτίσει, έπαιξε αμυντικά στην επανάληψη και δέχτηκε πολλές ευκαιρίες αλλά την κράτησε ο κίπερ της. Στο 71′ μάλιστα, έπιασε και πέναλτι.

Με σύμμαχο και την τύχη, έχει την ευκαιρία σήμερα να γράψει ιστορία στο μεγαλύτερο παιχνίδι της ιστορίας της. Ο βαθμός αυτός που απέσπασε στο Μεντεγίν μέτρησε στην συνολική βαθμολογία, έτσι ότι και να γίνει απόψε θα παίξει για πρώτη φορά δεδομένα σε διεθνή διοργάνωση, συγκεκριμένα στα προκριματικά του Σουνταμερικάνα. Φυσικά, αυτό είναι το λιγότερο που σκέφτεται την δεδομένη στιγμή, αφού το διακύβευμα του τίτλου είναι κάτι το πρωτοφανές για την ίδια.

Ντεπόρτες Περέιρα Στατιστικά

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*Βρέθηκε να προηγείται στα 3/4 τελευταία πρώτα ημίχρονα

ΙΝΤΕΠ. ΜΕΝΤΕΓΙΝ

Προηγούμενο ματς: Το εντός έδρας 1-1 απέναντι στην σημερινή της αντίπαλο στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των τελικών. Ήταν εμφανώς ανώτερη και έχασε πολλές ευκαιρίες, τις οποίες όμως δεν κατάφερε να μετατρέψει σε περισσότερα του ενός τέρματα.

Σίγουρα η έκβαση και ο τρόπος που δεν κέρδισε την Περέιρα, την αφήνει με μια πικρία ωστόσο δεν έχει την πολυτέλεια χρόνου να σταθεί για πολύ σε αυτό το αποτέλεσμα. Έδειξε ότι είναι μια ομάδα με περισσότερη εμπειρία και με υψηλότερο αγωνιστικό ταβάνι, για αυτό και θα ταξιδέψει απόψε στην Περέιρα με καλή ψυχολογία. Το στοίχημα για την ομάδα του Νταβίντ Γκονζάλεζ είναι να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που θα δημιουργήσει, κάτι που δεν έκανε στο πρώτο παιχνίδι.