Αγώνας ρεβάνς για τον 3ο προκριματικό γύρο του Copa Libertadores, ο νικητής προκρίνεται στους ομίλους της διοργάνωσης, ενώ ο ηττημένος συνεχίζει στους ομίλους του Copa Sudamericana.

* Στον 1ο αγώνα (08/03): Μαγκαγιάνες – Ιντ. Μεντεγίν 1-1

* Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

ΙΝΤΕΠΕΝΤΙΕΝΤΕ ΜΕΝΤΕΓΙΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Μπογιάκα Τσίκο. Ο Γκόμες άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό και ο Μπαλάντα το διαμόρφωσε στο 52’.

Την προηγούμενη Τρίτη πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του Copa Libertadores, το οποίο θα μπορούσε να ήταν ξεκάθαρο αν άντεχε στην πίεση των τελευταίων λεπτών.

Παθητική η τακτική της προσέγγιση στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στη Μαγκαγιάνες, με μόλις 25% κατοχή, σε μία από τις σπάνιες περιπτώσεις όμως που πρέσαρε ψηλά έκλεψε μπάλα και έχασε καθαρό τετ α τετ να προηγηθεί. Και η έτερη τελική της προσπάθεια πριν την ανάπαυλα ήταν αρκετά επικίνδυνη, ενώ η άμυνά της δεν απειλήθηκε διόλου. Πολύ πιο θαρραλέα η προσέγγιση των Κολομβιανών στο δεύτερο μέρος, πήραν πρωτοβουλίες και απείλησαν σοβαρά σε τρεις περιπτώσεις πριν ανοίξουν το σκορ, σύμφωνα στην ροή του αγώνα. Πλήρωσαν στο τέλος την επιλογή τους να παίξουν συντηρητικά.

Το Σάββατο έπαιξαν με τα “δεύτερα” στο ματς πρωταθλήματος κι αναμενόνετα ηττήθηκαν μετά από σχεδόν ένα μήνα. Στον 2ο προκριματικό γύρο είχαν πάρει και πάλι ισοπαλία εκτός έδρας με την Νασιονάλ ντε Κίτο (2-2) κι επικράτησαν στην ρεβάνς του Μεντεγίν με 2-1.

ΙΝΤΕΠΕΝΤΙΕΝΤΕ ΜΕΝΤΕΓΙΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* “2-3 γκολ” τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΜΑΓΚΑΓΙΑΝΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν. Οι Κολομβιανοί προηγήθηκαν με τον Μπατάγια στο 70’ και η Μαγκαγιάνες ισοφάρισε με τον Σαπάτα στο 90+5’.

Έγραψε ιστορία με το πρώτο Κύπελλο της ιστορίας της τον περασμένο Νοέμβριο, ως ομάδα της Β’ κατηγορίας, επέστρεψε στην Primera της Χιλής μετά από 36 χρόνια, κατέκτησε το Σούπερ Καπ το Γενάρη κι απόψε θέλει να σφραγίσει το παρθενικό της εισιτήριο στους ομίλους του Copa Libertadores!

Στο πρώτο παιχνίδι με τους Κολομβιανούς, στην Ρανκάγκουα και όχι στη φυσική της έδρα, φάνηκε εν μέρει η απειρία και το άγχος της περίστασης. Είχε φλύαρη εδαφική κυριαρχία, ωστόσο έδειξε και σε διεθνές επίπεδο ότι είναι ομάδα που κυκλοφορεί καλά την μπάλα. Δεν απείλησε καθόλου στο πρώτο ημίχρονο και κινδύνευσε σοβαρά από λάθος στο build up. Στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στις ευκαιρίες, ήταν τυχερή η Μαγκαγιάνες που δέχθηκε μόνο ένα γκολ. Έβγαλε αντίδραση όμως μετά από αυτό και με σωστή ανάπτυξη, μένοντας πιστή στο πλάνο ως το τέλος βρήκε το γκολ που της διατηρεί ρεαλιστικές ελπίδες πρόκρισης.

Το Σαββατοκύριακο δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις, αναβλήθηκε το προγραμματισμένο παιχνίδι της για το πρωτάθλημα, όπου τρέχει ρεκόρ 2-1-4, ώστε να πάει ξεκούραστη στο Μεντεγίν, δίχως απουσίες.

Στον 2ο προκριματικό γύρο ήταν εντυπωσιακή επικρατώντας της Όλγουεϊς Ρέντι 3-0 εντός και 1-3 εκτός έδρας!