* Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της Ρέγκενσμπουργκ με αντίπαλο την Ίνγκολσταντ σε όλες τις διοργανώσεις

* Η Ίνγκολσταντ παραμένει αήττητη στα πέντε τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο τη Ρέγκενσμπουργκ σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η Ίνγκολσταντ σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο τη Ρέγκενσμπουργκ σε όλες τις διοργανώσεις.

ΙΝΓΚΟΛΣΤΑΝΤ

Μετά τις δύο σερί ήττες που γνώρισε στο πρωτάθλημα από τις Ουνιόν Βερολίνου (1-0 εντός έδρας) και Σαντχάουζεν (1-0 εκτός έδρας) η Ίνγκολσταντ πανηγύρισε την πρώτη φετινή νίκη της, επικρατώντας εκτός έδρας με 2-1 της Μόναχο 1860 για τον 1ο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 20’ με τον Λεζκάνο. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 66’ με τον Βέμπερ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Κούτσκε από την άσπρη βούλα του πέναλτι στο 83’. Η Μόναχο 1860 ολοκλήρωσε με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Μάουερσμπεργκερ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μετά από τέσσερα χρόνια η Ίνγκολσταντ θα τεθεί και πάλι αντιμέτωπη με τη Ρέγκενσμπουργκ στο ντέρμπι του Δούναβη. «Θέλουμε να κάνουμε το παιχνίδι μας και να πανηγυρίσουμε με τους οπαδούς τη νίκη σε αυτή», υπογράμμισε ο προπονητής της Ίνγκολσταντ, Μάικ Γουόλπεργκις, ο οποίος τόνισε πως αυτός και οι συνεργάτες του βρίσκονται σε αναζήτηση για την απόκτηση ενός επιθετικού. Η τελευταία εντός έδρας νίκη της Ίνγκολσταντ επί της Ρέγκενσμπουργκ χρονολογείται στις 11 Νοεμβρίου του 2012 (4-2).

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας νίκη με 2-1 πανηγύρισε η Ίνγκολσταντ επί της Μόναχο 1860 για το Κύπελλο Γερμανίας.

Στατιστικό: Σημειώθηκε no-goal στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της Ίνγκολσταντ σε όλες τις διοργανώσεις.

Το Ίνγκολσταντ – Ρέγκενσμπουργκ παίζει στην Betshop

ΡΕΓΚΕΝΣΜΠΟΥΡΓΚ

Την πρόκριση στο 2ο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας πανηγύρισε την προηγούμενη βδομάδα η Ρέγκενσμπουργκ, επικρατώντας εντός έδρας με 3-1 της Ντάρμσταντ. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 40’ με τον Σόμπιεκ, κι ενώ οι γηπεδούχοι είχαν αστοχήσει σε πέναλτι στο 12’ με τον Γκέπλ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Λάις ισοφάρισε σε 1-1 για τη Ρέγκενσμπουργκ. Στο 86’ αυτή πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Νιέτφελντ, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκρούτνερ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Μπεϊερλόρζερ γνώρισε την ήττα από τις Μπίλεφελντ (2-1 εκτός έδρας) και Νυρεμβέργη (1-0 εντός έδρας). «Θα πρέπει να δώσουμε το 100% των δυνατοτήτων μας στον αγωνιστικό χώρο στο ντέρμπι κόντρα στην Ίνγκολσταντ. Πρέπει να παραμείνουμε συμπαγείς και να μην …παγώνουμε μπροστά από την αντίπαλη εστία», υπογράμμισε μεταξύ άλλων με δηλώσεις του ο Νιέτφελντ (ΕΠ). Πριν από δέκα χρόνια, και πιο συγκεκριμένα στις 18 Αυγούστου του 2007 χρονολογείται η τελευταία εκτός έδρας νίκη της Ρέγκενσμπουργκ επί της Ίνγκολσταντ (1-0).

Προηγούμενο ματς: Η Ρέγκενσμπουργκ επικράτησε εντός έδρας με 3-1 της Ντάρμσταντ για το Κύπελλο Γερμανίας.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της Ρέγκενσμπουργκ σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Betshop)