*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Νταντί-Ινβερνές 2-3.

ΙΝΒΕΡΝΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Στέρλινγκ Άλμπιον με σκορ 3-2, στα πλαίσια του τρίτου γύρου για το Κύπελλο Σκωτίας. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Κάρικ στο 27’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Ντάφι στο 32’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Ραμ στο 40’. Το 2-2 πέτυχε ο Κάρικ με δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 45+1’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντόραν στο 69’.

Πρόκριση έστω και δύσκολα για την Ινβερνές. Δεν μπήκε καλά στο ματς και έμεινε πίσω στο σκορ, όμως κατάφερε στη συνέχεια να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ. Παρ’ όλα αυτά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα. Στην επανάληψη φάνηκε πιο συγκεντρωμένη, καταφέρνοντας σε μία από τις ευκαιρίες της να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ.

Μια πιο αποτελεσματική εμφάνιση θέλει ιδανικά να κάνει ώστε να αποσπάσει ένα αντίστοιχο αποτέλεσμα απέναντι στην πολύ δυνατή Νταντί. Έχει το πλεονέκτημα έδρας για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι, όμως δεν έχει καταφέρει να το εκμεταλλευτεί καθόλου το τελευταίο διάστημα, δείχνοντας πως βρίσκεται σε μια περίοδο ντεφορμαρίσματος. Η μικρή αυτή διακοπή λόγω του Μουντιάλ αναμένεται να την έχει βοηθήσει ώστε να βρει ξανά τα «κομμάτια» της, προκειμένου να μπει ξανά στο κυνήγι για τα πλέι-οφ.

Ινβερνές Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 πρόσφατα ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια.

ΝΤΑΝΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Ερντριεόνιανς με σκορ 2-2, στα πλαίσια του τρίτου γύρου για το Κύπελλο Σκωτίας. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Γκάλαχερ στο 21’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον ΜακΜουλάν στο 45’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Ρούντεν στο 54’. Το 2-2 πέτυχε ο Σμιθ στο 66’ και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο ύστερα από την αποβολή του Μπαλαντάιν στο 90+5’. Την πρόκριση πήρε η Νταντί στην παράταση με σκόρερ τους Οσέι Γιάου (103’, 108’), Ρόμπινσον στο 112’ και ΜακΚόουαν στο 117’.

Τα χρειάστηκε η Νταντί κόντρα στην Ερντριεόνιανς, παίρνοντας την πρόκριση στην παράταση. Δεν μπήκε καλά στο ματς και έμεινε πίσω στο σκορ, όμως κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα πριν την ανάπαυλα, ενώ ολοκλήρωσε την ανατροπή στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι παρ’ όλα αυτά δεν το έβαλαν κάτω, βρίσκοντας ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα και στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί η Νταντί κυριάρχησε και διέσυρε την αντίπαλό της, πετυχαίνοντας τέσσερα τέρματα.

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί που είχε δημιουργήσει πριν τη διακοπή για το Μουντιάλ θέλει να δώσει, μειώνοντας όσο το δυνατόν περισσότερο την απόσταση από την κορυφή της βαθμολογίας. Είναι σε ιδιαίτερα καλή κατάσταση, δεν αναμένεται φυσικά να αγωνιστεί με τόση χαλαρότητα όπως στο παιχνίδι κυπέλλου, καθώς γνωρίζει πως η αναμέτρηση αυτή είναι ιδιαίτερα δύσκολη. Εξαιρετική σε ότι αφορά το επιθετικό της κομμάτι, βρίσκει δίχτυα με συνέπεια, αλλά παράλληλα δυσκολεύεται αρκετά να κρατήσει το μηδέν στην εστία της.