*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Νταντί-Ινβερνές 2-3.

*Αποτέλεσμα δεύτερου γύρου: Ινβερνές-Νταντί 0-1.

*Αποτέλεσμα τρίτου γύρου: Νταντί-Ινβερνές 1-1.

ΙΝΒΕΡΝΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Χάμιλτον με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 35ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Σμιθ στο 72’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Σο στο 75’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον ΜακΚάι στο 88’.

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα έδωσε η Ινβερνές με μια ακόμα πολύ καλή εμφάνιση. Μοιρασμένο πρώτο μέρος, χωρίς γκολ, ενώ στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να προηγηθούν. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα πίεσε ασφυκτικά και κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ.

Να παραμείνει στο δρόμο των νικών είναι ο στόχος της, ξεπερνώντας το εμπόδιο της πρωτοπόρου Νταντί. Είναι σε τρομερή κατάσταση, παίζει επιθετικό ποδόσφαιρο και παρά το γεγονός ότι δυσκολεύεται να κρατήσει το μηδέν σε αρκετές περιπτώσεις στην άμυνά του, αυτό δεν την πτοεί, αφού βρίσκει δίχτυα με συνέπεια. Είναι πολύ κοντά στο να βρεθεί για ακόμα μία χρονιά στα πλέι-οφ, όμως πλέον δεν εξαρτάται μόνο από εκείνη η παρουσία της, αλλά και από τα αποτελέσματα των υπολοίπως ομάδων που βρίσκονται σε αυτή.

Ινβερνές Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 πρόσφατα ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια.

ΝΤΑΝΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Μόρτον με σκορ 3-3, στα πλαίσια της 33ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Ο’Κόνορ στο 17’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Χάναντ στο 32’. Το 1-2 πέτυχε ο Μούιρχεντ στο 60’ και το 1-3 ο Μπιρν στο 64’. Το 2-3 έκανε ο Τόμας στο 71’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο ίδιος στο 90+4’.

Την ευκαιρία να διατηρήσει την απόστασή της στην κορυφή του πρωταθλήματος έχασε η Νταντί. Μπήκε νωθρά στο ματς και έμεινε πίσω στο σκορ, ενώ ακόμα και που ισοφάρισε στη συνέχεια, δεν ήταν αρκετό για να ανατρέψει το σκορ, αφού δέχθηκε ακόμα δύο τέρματα στην επανάληψη. Δεν το έβαλε κάτω παρ’ όλα αυτά και εν τέλη ισοφάρισε στις καθυστερήσεις σώζοντας το βαθμό της ισοπαλίας.

Με όσο το δυνατόν θετικότερο αποτέλεσμα θέλει να φύγει από την έδρα της Ινβερνές, η Νταντί, διατηρώντας την 1η θέση του πρωταθλήματος και παίρνοντας παράλληλα ψυχολογία ενόψει των τελευταίων αγωνιστικών. Γνωρίζει πως δεν θα έχει εύκολο έργο, καθώς η αντίπαλός της είναι τρομερά φορμαρισμένη, αλλά μπορεί να εκμεταλλευτεί τυχόν κούραση, αφού αγωνίστηκε μεσοβδόμαδα εκτός έδρας.