*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου αγώνα: Νόργουιτς-Γουίγκαν 1-1.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΓΟΥΙΓΚΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Μπρίστολ Σίτι με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 32ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Άτκινσον στο 36’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Φλέτσερ στο 65’.

Πάλεψε η Γουίγκαν και κατάφερε να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Μπρίστολ Σίτι. Δεν έπεισε στο πρώτο ημίχρονο, είχε ελάχιστες ευκαιρίες και δεν κατάφερε να απειλήσει καθόλου την αντίπαλη εστία, ενώ αντιθέτως οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν αποτελεσματικότεροι, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ. Στην επανάληψη το γήπεδο «έγειρε» υπέρ της, πιέζοντας έντονα και βρίσκοντας το γκολ της ισοφάρισης, όμως στη συνέχεια δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και τα θετικά αποτελέσματα θέλει να δώσει, επιστρέφοντας ξανά στο γήπεδό της. Ανεβασμένη το τελευταίο διάστημα, δίνει μεγάλη μάχη για να κρατηθεί στην κατηγορία και μάλιστα όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Πολύ πιο σταθερή στο αμυντικό της κομμάτι, δέχεται γκολ με μεγαλύτερη δυσκολία, όντας μόλις 1 στα τρία πρόσφατα παιχνίδια της, ενώ παράλληλα σκοράρει με συνέπεια, πετυχαίνοντας δύο τέρματα μεταξύ αυτών. Σίγουρα το έργο της δεν είναι σε καμία περίπτωση εύκολο, όμως έχει μία αγωνιστική λιγότερη από την 21η Κάρντιφ, με τη διαφορά να είναι μόλις στους 2 βαθμούς και αυτό της δίνει πολλές ελπίδες για βγει από τη ζώνη του υποβιβασμού ύστερα από ένα μεγάλο διάστημα μηνών.

Γουίγκαν Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΝΟΡΓΟΥΙΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Χαλ με σκορ 3-1, στα πλαίσια της 32ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Γκρέιβς στο 14’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Ντόουελ στο 18’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Σάρα στο 58’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σάρτζεντ στο 89’.

Εξαιρετική εμφάνιση και επιστροφή στις νίκες για τη Νόργουιτς. Παρ’ όλο που μπήκε νωθρά και έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ, κατάφερε στη συνέχεια με την πίεσή της να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, ενώ στην επανάληψη ολοκλήρωσε την ανατροπή και στα τελευταία λεπτά «σφράγισε» το τρίποντο με ένα ακόμη γκολ. Η άμυνά της δεν απειλήθηκε πέραν του τέρματος που δέχθηκε στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν κλεισμένοι στο δικά τους μισό του γηπέδου.

Να χτίσει πάνω σε αυτό το αποτέλεσμα ένα σερί νικών έχει ως στόχο και ίσως το σημερινό παιχνίδι είναι το καταλληλότερο να το πετύχει, αφού φιλοξενείται από μία εκ των ομάδων που βρίσκονται στη ζώνη του υποβιβασμού. Είναι σε γενικές γραμμές σε καλή κατάσταση, καθώς παρά τις ήττες, έχει δείξει θετικά στοιχεία στις περισσότερες αναμετρήσεις της, βρίσκοντας δίχτυα με ευκολία. Το μεγάλο της πρόβλημα παραμένει αμυντικά, αφού δεν μπορεί να σταματήσει να δέχεται γκολ, όμως αυτό μπορεί κάλλιστα να το περιορίσει προκειμένου να μπορέσει να φύγει με θετικό αποτέλεσμα σήμερα. Σημαντικό το να μην χάσει άλλους βαθμούς, αφού παράλληλα θα χάσει και «έδαφος» στην προσπάθειά της να βρεθεί ξανά εντός εξάδας.