*4η αγωνιστική

*Από τα 15 παιχνίδια τους στο παρελθόν σε αυτό το γήπεδο, τα 11 έχουν λήξει G/G, συμπεριλαμβανομένων και των πέντε πιο πρόσφατων, ενώ τα 10 είχαν 2-3 γκολ.

ΓΟΥΕΣΤΕΡΝ ΣΙΔΝΕΪ

Προηγούμενο ματς: H Γουέστερν Σίδνεϊ έφερε 1-1 εντός έδρας με την Μπρισμπέιν Ρόαρ, ανοίγοντας το σκορ με τον Κρπιτς στο 5ο λεπτό, αφού είχε προλάβει να γλιτώσει από το δοκάρι της το να βρεθεί πίσω στο σκορ! Αλλά ισοφαρίστηκε από τέρμα του Οστιν στο 50’ και στη συνέχεια γλίτωσε σε άλλη μία φάση από το δοκάρι της, αλλά και από τον διαιτητή που ακύρωσε ένα γκολ της αντιπάλου της, σχεδόν ανεξήγητα!

Η Γουέστερν Σίδνεϊ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Μπρισμπέιν Ρόαρ, σε έναν αγώνα που έτσι όπως εξελίχθηκε, αν μία ομάδα άξιζε τη νίκη, αυτή ήταν η αντίπαλος της, που έδειξε να την κυνηγάει και περισσότερο!

Αυτό το τέρμα που δέχθηκε ήταν το πρώτο φετινό, παραμένοντας αήττητη στο ξεκίνημα του νέου πρωταθλήματος, έχοντας την πρώτη της απώλεια βαθμών, έπειτα από τις δύο νίκες στα πρώτα ισάριθμα παιχνίδια της.

Και αυτό το αποτέλεσμα ήταν αρκετό για να την ρίξει από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αν και είναι στην δεύτερη θέση του, σε απόσταση βολής, στο -2 συγκεκριμένα, από την πρωτοπόρο Μέλμπουρν Σίτι. Και αν κερδίσει απόψε, έχει την ευκαιρία να ανέβει και πάλι στην κορυφή.

Δεν έχει κάποιο πρόβλημα απουσιών, όποιος παίκτης μένει εκτός αποστολής είναι καθαρά για τακτικούς λόγους και λόγω απόφασης του προπονητή της, Μάρκο Ρούνταν.

Γουέστερν Σίδνεϊ Στατιστικά

*Εχει τρία σερί under 2,5, 3/4 στη σεζόν

*Εχει 2/4 N/G στη σεζόν, 2/3 στο πρωτάθλημα.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ ΤΖΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Οι Νιουκάστλ Τζετς κέρδισαν 3-1 εντός έδρας την Γουέλινγκτον Φίνιξ, μπαίνοντας δυνατά στον αγώνα και σκοράροντας δύο γρήγορα γκολ με τους ΜακΓκάρι (4’), Νταρτσμέλια (16’), αφού τους είχε ακυρωθεί ένα τέρμα μόλις στο πρώτο λεπτό! Και παρόλο που δέχθηκε γκολ από τον Κράεφ στο 39’, πήρε και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων στο 44’ με γκολ του Μπουχάγκιαρ, αντέχοντας στο δεύτερο ημίχρονο την πίεση της αντιπάλου της, αν και είχε και μία μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει.

Οι Νιουκάστλ Τζετς κέρδισαν με 3-1 εντός έδρας την Γουέλινγκτον Φίνιξ, πετυχαίνοντας δεύτερη συνεχόμενη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα, δείχνοντας σε αυτά τα δύο παιχνίδια πώς είναι βελτιωμένοι σε σχέση με πέρυσι, έχοντας αποτελεσματική επίθεση, αλλά με σχετικά κενά στην άμυνα.

Είναι μία θέση πίσω από τη σημερινή τους αντίπαλο, αλλά έχοντας αγώνα λιγότερο, όμως και αυτοί, αν κερδίσουν σήμερα, μπορούν να «πατήσουν» κορυφή.

Το σημερινό τους παιχνίδι είναι το πρώτο που παίζουν μακριά από την έδρα τους για τη νέα σεζόν, με τελευταία φορά που αγωνίστηκαν εκτός έδρας, στις 7 Μαΐου για το τέλος του προηγούμενου πρωταθλήματος!

Επιστρέφει από τιμωρία  ο δεξιός μπακ Ελσέι, χωρίς να υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα για τον Ελληνοαυστραλό τεχνικό της, Αρθουρ Πάππας.