*26η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Μέλμπουρν Σίτι – Γουέστερν Σίδνεϊ 0-1, Μέλμπουρν Σίτι – Γουέστερν Σίδνεϊ 7-0

*11/15 G/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια σε αυτή την έδρα.

ΓΟΥΕΣΤΕΡΝ ΣΙΔΝΕΪ

Προηγούμενο ματς: Η Γουέστερν Σίδνεϊ έχασε με 2-1 εκτός έδρας από το Σίδνεϊ, στο μεγάλο ντέρμπι της πόλης, με γκολ που δέχθηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Κουχάρσκι! Νωρίτερα είχε βρεθεί να χάνει από τέρμα του Φάμπιο Γκόμες στο 62’, αφού είχε δύο δοκάρια η ίδια! Και φάνηκε να σώνει ένα βαθμό, ισοφαρίζοντας στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σάπσφορντ!

Η Γουέστερν Σίδνεϊ ηττήθηκε με 2-1 εκτός έδρας από το Σίδνεϊ, σε ένα παιχνίδι που φάνηκε να αποφεύγει την ήττα λίγο πριν τη λήξη, αλλά τελικά κατάφερε και έχασε!

Επιβεβαίωσε έτσι πώς δεν είναι στα καλύτερα της, αφού έχει εφτά ήττες και τρεις νίκες στα 11 τελευταία παιχνίδια της. Αλλά και οι τρεις νίκες ήταν μακριά από το γήπεδό της! Σε αυτό έχει χάσει τρεις σερί αγώνες, πέντε από τους έξι τελευταίους που έχει παίξει.

Είναι στην έκτη και τελευταία θέση που οδηγεί στα play off για τη διεκδίκηση του τίτλου, σε απόσταση βολής, στο +1, από την ομάδα πίσω της, που είναι η σημερινή της αντίπαλος.

Γουέστερν Σίδνεϊ Στατιστικά

*3/4 αγώνες της με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*11/13 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της, οκτώ σερί στα πιο πρόσφατα

ΜΕΛΜΠΟΥΡΝ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Η Μέλμπουρν Σίτι κέρδισε 8-0 εντός έδρας την Περθ Γκλόρι, σε ένα παιχνίδι που το σκορ τα λέει όλα! Τα τέρματα της πέτυχαν οι Λέο Νατέλ (14’, 29’), Αρσλάν (16’, 26’, 73’), Ματζεκοντούνμι (19’ αυτ.), ΜακΛάρεν (60’), Ουγκάρντοβιτς (86’).

Η Μέλμπουρν Σίτι ξέσπασε στην Περθ Γκλόρι, κερδίζοντας την με 8-0 (!) εντός έδρας, επιστρέφοντας στις νίκες έπειτα από δύο σερί ήττες και τρία παιχνίδια που δεν είχε κάποια νίκη.

Μακριά από την έδρα της έχει τρεις σερί ήττες, έξι στα εφτά τελευταία παιχνίδια που δεν έχει κάποια νίκη.

Μπορεί να είναι μακριά από την ομάδα των τελευταίων ετών που ήταν κυρίαρχος στους αγωνιστικούς χώρους. Αλλά με την εμπειρία που έχει, αποτελεί επικίνδυνο αντίπαλο για οποιαδήποτε ομάδα, αν μπει στα play off για την διεκδίκηση του τίτλου. Και κρατάει την τύχη στα χέρια της, αφού είναι στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα, σε απόσταση βολής, στο -1 συγκεκριμένα, από την πρώτη εξάδα και ειδικά τη σημερινή της αντίπαλο.