*21η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Χέρτα – Γκρόιτερ Φιρτ 5-0

*Over 2,5 στα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΓΚΡΟΪΤΕΡ ΦΙΡΤ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (3-2) από τη Ζανκτ Πάουλι. Σάαντ (30′) και Αφολαγιάν (33′) έκαναν το 2-0 για τους γηπεδούχους. Απάντησαν οι Σιμπ (44′) και Άστα (59′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σάαντ στο 81′.

Παρά το γεγονός πως απάντησε στα δύο γκολ της πρωτοπόρου Ζανκτ Πάουλι σχετικά νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, η Γκρόιτερ Φιρτ δεν άξιζε ούτε τον βαθμό στη μεταξύ τους αναμέτρηση, βάσει της αγωνιστική εικόνας που παρουσίασε. Η ποδοσφαιρική δικαίωση των γηπεδούχων ήρθε στο 81′, το “τριφύλλι” επέστρεψε με άδεια χέρια από το “Millerntor” και, παράλληλα, έβαλε τέλος σε αήττητο σερί εννέα αγωνιστικών (7-2-0).

Εντός έδρας πανηγύρισε έξι νίκες σε επτά αγωνιστικές (μία ισοπαλία), θα πρέπει να γυρίσουμε 13 χρόνια πίσω για να βρούμε την τελευταία φορά που ηττήθηκε σε αυτή από τη Χέρτα (2-0 τον Μάρτιο 2011). Δεν άλλαξε κάτι στα αγωνιστικά προβλήματα που αντιμετωπίζει ο προπονητής Τσόρνιγκερ.

ΓΚΡΟΪΤΕΡ ΦΙΡΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 6/9 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΧΕΡΤΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (2-1) από το Αμβούργο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές με Μουχάιμ (57′) και Ράις (82′). Ισοφάρισε προσωρινά ο Ταμπάκοβιτς (62′).

Θύμα του… αλλοπρόσαλλου Αμβούργου έπεσε η Χέρτα την προηγούμενη βδομάδα. Είδε τους φιλοξενούμενους να έχουν δοκάρι στο 17′, προτού ο Ταμπάκοβιτς στείλει την μπάλα στα δικά τους στο 42′. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερε να περιορίσει την αποτελεσματικότητα του Αμβούργου, γνωρίζοντας την τρίτη σερί ήττα της στο 2024.

Οι πρωτευουσιάνοι “τρέχουν” ένα αρνητικό σερί τεσσάρων αγωνιστικών (0-2-2), εκτός έδρας επικράτησαν μία φορά σε πέντε επί της Καϊζερσλάουτερν (2-1) στις 9 Δεκεμβρίου (δύο ισοπαλίες, δύο ήττες). Η Χέρτα πανηγύρισε τέσσερις νίκες στις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις κόντρα στην Γκρόιτερ Φιρτ, κράτησε το μηδέν στις 4/5 που έδωσαν στη 2. Μπουντεσλίγκα.