* 1ος γύρος του Λιγκ Καπ Αγγλίας, γνωστό και ως Carabao Cup. Τα παιχνίδια είναι νοκ-άουτ. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και – αν χρειαστεί – πέναλτι.

ΓΚΡΙΜΣΜΠΙ (LET)

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο της Γκρίμσμπι στο πρωτάθλημα. Το Σάββατο (5/8) το συγκρότημα του Σλέιντ επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 της Τσέστερφιλντ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κλαρκ στο 33’, προτού ο Τζόουνς διπλασιάσει τα τέρματά τους έξι λεπτά αργότερα. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1 στο 82’ με τον Ντένις. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Ντέιβις με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 85’.

Αξίζει να σημειώσουμε πως και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω των αποβολών των Έβατ (85’ για Τσέστερφιλντ) και Μιλς (88’ για Γκρίμσμπι). «Όλοι έπαιξαν το ρόλο τους σε αυτή τη σπουδαία νίκη. Καταφέραμε να εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες που δημιουργήσαμε», υπογράμμισε ο προπονητής της Γκρίμσμπι, ο οποίος ευχαρίστησε τους 2.600 οπαδούς που βρέθηκαν στο πλευρό του συλλόγου.

Προηγούμενο ματς: Η Γκρίμσμπι επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 της Τσέστερφιλντ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε goal-goal στα πέντε από τα επτά τελευταία παιχνίδια της Γκρίμσμπι με αντίπαλο την Ντέρμπι Κάουντι σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Goalbet)

Το Γκρίμσμπι Τάουν – Ντέρμπι Κάουντι παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΝΤΕΡΜΠΙ ΚΑΟΥΝΤΙ (CHA)

Με το βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από την έδρα της Σάντερλαντ η Ντέρμπι Κάουντι την Παρασκευή (4/8), στο πλαίσιο της πρεμιέρας του πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 11’ με τον Τζόνσον. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Γκραμπάν (42’).

«Πιστεύω πως η ισοπαλία ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα. Μπορούμε να πιέσουμε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να παίξουμε καλύτερο ποδόσφαιρο από ό,τι δείξαμε», τόνισε μεταξύ άλλων ο Χάντλστοουν (ΜΕ, 1, 0). Η τελευταία εκτός έδρας νίκη της Ντέρμπι Κάουντι επί της Γκρίμσμπι χρονολογείται στις 17 Αυγούστου του 2002 (2-1).

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Σάντερλαντ και Ντέρμπι Κάουντι στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (1-1) για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε no-goal στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της Ντέρμπι Κάουντι σε όλες τις διοργανώσεις.