*34η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Κορίνθιανς-Γκρέμιο 4-4

*Έξι σερί N/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΓΚΡΕΜΙΟ

Προηγούμενο ματς: Η Γκρέμιο κέρδισε 3-4 εκτός έδρας την Μποταφόγκο παρόλο που βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Ντιέγκο Κόστα στο έκτο λεπτό. Μάλιστα ενώ ισοφάρισε με τον Γκαλντίνο στο 9’, δέχθηκε δύο γκολ αυτή τη φορά από τους Ζούνιορ Σάντος (29’), Μάρλον Φρέιτας (46΄). Αλλά ο Σουάρες είχε διαφορετική γνώμη, σκοράροντας τρία γκολ μέσα σε 20 λεπτά (50’, 53’, 69’), χαρίζοντας την τη νίκη!

Η Γκρέμιο κέρδισε με 3-4 εκτός έδρας την Μποταφόγκο, μία νίκη που ισοδυναμεί με μισό πρωτάθλημα! Σχεδόν κρατάει την τύχη στα χέρια της, αφού αν κερδίσει όλα τα παιχνίδια της, θα πάρει τον τίτλο, φτάνει να κάνει και μία γκέλα η Μπραγκαντίνο!

Έχει πέντε σερί νίκες, οι δύο στο γήπεδό της, αν και η επιτυχία της βασίζεται στο γεγονός πώς ξεκίνησε να κερδίζει και μακριά από αυτό.

Έχει σχεδόν εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στο επόμενο Κόπα Λιμπεραδόρες, θα πρέπει να γίνουν “όργια” για να μην είναι στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος στο τέλος της σεζόν.

Γκρέμιο Στατιστικά

*7/8 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*7/9 G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

ΚΟΡΙΝΘΙΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Η Κορίνθιανς έφερε 1-1 εντός έδρας με την Ατλέτικο Μινέιρο, με τον Ρομέρο να ανοίγει το σκορ στο 23’ και τον Παουλίνιο να ισοφαρίζει στο 67’.

Η Κορίνθιανς έφερε 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Ατλέτικο Μινέιρο, παραμένοντας για δεύτερο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη. Ειδικά μακριά από την έδρα της, κέρδισε μόνο την Κουιάμπα και έχει έξι ήττες στους 12 τελευταίους εκτός έδρας αγώνες της.

Με τα αποτελέσματα που φέρνουν κάποιες ομάδες από κάτω της, αρχίζει σιγά – σιγά να αγχώνεται, αν και παραμένει στην ελάχιστη απόσταση ασφαλείας, στο +4, από την ζώνη του υποβιβασμού.

Αλλά μπορεί να σκέφτεται και ενδεχόμενη συμμετοχή της στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα, ούσα σε θέση που οδηγεί εκεί, αν έληγε τώρα το πρωτάθλημα.