* 9η αγωνιστική

* Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (2015 & 2016), τα τρία από αυτά συνοδεύτηκαν με Goal/Goal.

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΓΚΟΡΝΙΚ ΛΕΤΖΝΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ευχάριστη παρένθεση αποδείχθηκε η εντός έδρας νίκη επί της Βίσλα Πλοκ (3-2) για την Γκόρνικ. Την Κυριακή επέστρεψε στις ήττες, με το 3-1 στη Βαρσοβία από τη Λέγκια.
Η ομάδα του Κιέρες έπαιξε ανοιχτά, δημιούργησε φάσεις (15 τελικές), συνάμα όμως άφησε πολλά κενά στα μετόπισθεν και το πλήρωσε.

Αυτή ήταν η 5η της ήττα στην Ekstraklasa, όπου κατατάσσεται προτελευταία με 5 πόντους σε 8 αγώνες. Είναι στο -3 από τις θέσεις παραμονής και διαθέτει τη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος με 18 γκολ παθητικό. Τα 10 από αυτά στην έδρα της!

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-1) από τη Λέγκια Βαρσοβίας. Βρέθηκε νωρίς (10’) πίσω στο σκορ με αυτογκόλ του Μπαρανόφσκι, στο 27’ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Σπιάτσκα μείωσε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου από την άσπρη βούλα. Ανοιχτό το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, ο Εμρέλι “καθάρισε” τη νίκη για τους πρωτευουσιάνους.

ΓΚΟΡΝΙΚ ΛΕΤΖΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 3.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της (δες το στη Betshop)

* Δέχθηκε 2+ γκολ στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της, 10 σύνολο στα τέσσερα τελευταία

ΛΕΧΙΑ ΓΚΝΤΑΝΣΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δυνατό το ξεκίνημα της Λέχια στη σεζόν, είχε αρκετές απώλεις βαθμών τον τελευταίο μήνα, αλλά παραμένει ψηλά στην Ekstraklasa και μεσοβδόμαδα προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου με πειστικό διπλό στην έδρα της Γιαγκελόνια (1-3).

Είχε προηγηθεί το εντός έδρας 1-0 με την Πιάστ Γκλίβιτσε, με το οποίο έπιασε την Πογκόν στην 3η θέση, στους 13 βαθμούς (3-4-1), στο -5 από την πρωτοπόρο Λεχ Πόζναν. Νωρίτερα αναδείχθηκε ισόπαλη με Ραντόμιακ (εντός) και Βίσλα Κρακοβίας (εκτός) με το ίδιο σκορ (2-2)!

Το διπλό της Τρίτης ήταν το πρώτο της σεζόν, στο πρωτάθλημα έχει ρεκορ 0-3-1 στα ταξίδια της, αντιθέτως είναι αήττητη στο γήπεδό της (3-1-0)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-3) επί της Γιαγκελόνια. Δυνατό πρώτο ημίχρονο για τη Λέχια, πήγε στην ανάπαυλα 0-2 μπροστά με γκολ των Γκάγιος και Ζβολίνσκι. Ο δεύτερος “καθάρισε” τη νίκη στο 50’ και οι γηπεδούχοι απλά μείωσαν στο 64’. Ο Παϊσάο αστόχησε σε πέναλτι για το 1-4 στο 85’.