* 9η Αγωνιστική

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

ΓΚΙΡΕΣΟΥΝΣΠΟΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επιτέλους νίκη για την Γκιρεσούνσπορ, πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα πριν τη διακοπή των εθνικών ομάδων. Με δόση τύχης και κορυφαίο τον τερματοφύλακά της ήρθε το 0-1 στην έδρα της Γκιόζτεπε.

Ξεκίνησε το πρωτάθλημα με 4/4 ήττες, βελτιώθηκε τον τελευταίο μήνα και μάζεψε 5 πόντους, με ισοπαλίες απέναντι σε Κόνιασπορ (0-0 εντός) και Καϊσέρισπορ (1-1 εντός). Παραμένει φυσικά εντός επικίνδυνης ζώνης, με τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας. Σκόραρε μόλις τρεις φορές και μόλις μία στα τέσσερα εντός έδρας παιχνίδια της.

Ο προπονητής Κέλες δήλωσε αισιόδοξος ότι θα έρθουν τα γκολ στη συνέχεια της σεζόν “είμαστε από τις ομάδες με πολλές ευκαιρίες στο πρωτάθλημα, υπάρχει θέμα στο τελείωμα των φάσεων. Φταίει ότι οι επιθετικές μεταγραφές μας άργησαν να έρθουν το καλοκαίρι.”

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Γκιόζτεπε. Παντελώς ακίνδυνη στο πρώτο ημίχρονο, στο 61’ ο κίπερ Κοτσούκ απέκρουσε πέναλτι των γηπεδούχων για να έρθει το γκολ της νίκης από τον Ντιαμπατέ με δικό της εύστοχο πέναλτι, δέκα λεπτά αργότερα.

ΓΚΙΡΕΣΟΥΝΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 8/9 φετινά της παιχνίδια (δες το στη Stoiximan)

* No Goal τα 7/9 φετινά της παιχνίδια

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΡΙΖΕΣΠΟΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Σε τραγική κατάσταση η Ρίζεσπορ, πήγε στη διακοπή με μία ακόμη ήττα, την 7η συνεχόμενη! Έβγαλε νεύρο απέναντι στη Γαλατά, ανέτρεψε προσωρινά το σκορ, αλλά δεν πήρε ξανά τίποτα, δεχόμενη γκολ στο 101’!

Σκορποχώρι η άμυνά της, έχει δεχθεί 2+ γκολ σχεδόν σε όλα τα φετινά της παιχνίδια, από 3 στα δύο πιο πρόσφατα και προφανώς διαθέτει το χειρότερο παθητικό (19 γκολ) στην SuperLig.

Είχε προηγηθεί το 3-0 από την Μπασακσεχίρ στην Πόλη και το εντός έδρας 1-2 από την Αλτάι, η οποία στο 0-1 έμεινε με παίκτη λιγότερο.

Παραμένει αισιόδοξος ωστόσο για τη συνέχεια ο κόουτς Χαμζάογλου, δηλώνοντας ότι οι παίκτες του πήραν ψυχολογία από την εμφάνιση απέναντι στη Γαλατά και ότι είχαν την ευκαιρία να δουλέψουν πολύ στη διακοπή.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (2-3) από την Γαλατασαράι. Βρέθηκε νωρίς (5’) πίσω στο σκορ, αλλά ανέτρεψε το σκορ μέχρι το 25’, με δύο γκολ του Πογιάνπαλο. Ισοφαρίστηκε στο 75’ και δέχθηκε γκολ-μαχαιριά στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων!