* Goal/Goal τα 5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Στο 1ο γύρο (31/10): Μπασακσεχίρ – Γκιρεσούνσπορ 3-1

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΓΚΙΡΕΣΟΥΝΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-1) από την Ανκαραγκιουτσού. Η Γκιρεσούνσπορ προηγήθηκε με αυτογκόλ στο 44ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την κατάσταση με Σόου (54’ & 90+7’) και Ανταλιαλί (74’).

Άμεση επιστροφή στις ήττες για την ομάδα της Κερασούντας με πολύ άσχημη εμφάνιση την Πέμπτη στην Άγκυρα, διατηρήθηκε εντός επικίνδυνης ζώνης κι έχει μπροστά της “τελικούς” για την παραμονή.

Δεν άξιζε κάτι στην πρωτεύουσα, κατάφερε να προηγηθεί και να τελειώσει το ματς δίχως τελική προσπάθεια εντός εστίας(!), κατέγραψε μόλις δύο άστοχες και σκόραρε σε στατική φάση με τη βοήθεια αντιπάλου. Μετά το προβάδισμά της οι γηπεδούχοι εξαπέλυσαν κυριαρχική αντίδραση. Άγγιξαν την ισοφάριση πριν την ανάπαυλα και μετά από αυτήν κάθε επίθεσή τους “μύριζε” γκολ. Ξόδεψαν μεγάλες ευκαιρίες πριν και μετά την δίκαιη ανατροπή, μεταξύ αυτών και δύο δοκάρια. Μηδενική η δημιουργία από πλευράς Γκιρεσούνσπορ.

“Οι αντίπαλοι είχαν μεγαλύτερο ενθουσιασμό στο παιχνίδι τους από εμάς. Μας έλειψαν πολλά στην απόδοσή μας. Πρέπει να συγκεντρωθούμε άμεσα στο επόμενο παιχνίδι, αφού με νίκη θα είμαστε σε πλεονεκτική θέση.” δήλωσε ο κόουτς Κελές.

Επιστρέφει από τιμωρία ο Σάινθ (εξτρέμ), εκτός ο Πέρες (στόπερ) που έσπασε τον αγκώνα του, εκτός ο Σενγκιόρ (στόπερ), ενώ αμφίβολος λογίζεται ο Σαβίσεβιτς (μέσος).

ΓΚΙΡΕΣΟΥΝΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από τη Φενέρμπαχτσε. Ο Άλεκσιτς (30’) άνοιξε το σκορ για την Μπασακσεχίρ, η οποία έμεινε με 10 παίκτες στο 70’. Ο Ζοάο Πέδρο γύρισε το παιχνίδι για τη Φενέρ με γκολ στο 88’ και το 90+3’ και στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε και δεύτερος παίκτης των γηπεδούχων.

Μέσα από τα χέρια της έχασε μία σπουδαία νίκη την Τετάρτη η Μπασακσεχίρ και πλέον ο ρεαλιστικός δρόμος για να επιστρέψει στην Ευρώπη είναι μέσω Κυπέλλου, όπου για τα ημιτελικά αντιμετωπίζει την Ανκαραγκιουτσού την άλλη εβδομάδα.

Άρρυθμο το ντέρμπι με τη Φενέρ για μισή ώρα αγώνα, δίχως ευκαιρία πριν το μεγάλο λάθος του αντίπαλου στόπερ, το οποίο αξιοποίησε ο Άλεκσιτς για το 1-0. Δευτερόλεπτα αργότερα οι δύο ομάδες αντάλλαξαν μεγάλες ευκαιρίες. Στο δεύτερο μέρος η Μπασακσεχίρ αμύνθηκε με υπέρ του δέον ένταση, δέχθηκε 8 κίτρινες κάρτες και η αποβολή του στόπερ της άλλαξε τη φυσιογνωμία του αγώνα. Πίεσε στα τελευταία λεπτά η Φενέρ και αφού οι γηπεδούχοι ξόδεψαν τεράστια χαμένη ευκαιρία στην κόντρα (δοκάρι), γύρισε το ματς σε φάσεις διαρκείας, δίχως να έχει βγάλει καθαρές ευκαιρίες νωρίτερα.

Αποδεκατισμένη ταξίδεψε στην Κερασούντα για το σημερινό παιχνίδι, αφού οι βασικοί Τουμπά (στόπερ), Σαχινέρ (δεξί μπακ), Μπίγλια (αμ. χαφ), Τεκντεμίρ (αμ. χαφ) είναι τιμωρημένοι! Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Οκάκα (φορ), Καρζέφ (μέσος), ενώ αμφίβολος είναι ο Γκιουρλέρ (εξτρέμ) που δεν έπαιξε την Τετάρτη.