*4η αγωνιστική

*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Γκενκ δεν έχει υποστεί ήττα από τη Σαρλερουά στα πρόσφατα 5 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΓΚΕΝΚ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1, εντός έδρας, με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, για τα προκριματικά του Κόνφερενς Λιγκ. Στο 27’ ο Πέιντσιλ έχασε πέναλτι, όμως στο 30’ ευστόχησε στην επανάληψη για το 1-0 των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο. Στο 65’ ο ίδιος παίκτης αποβλήθηκε για τη Γκενκ, στο 90+6’ ο Αλεξανδρόπουλος ισοφάρισε σε 1-1. Στο 90+10’ αποβλήθηκε ο Ρόντινεϊ.

Η Γκενκ απογοήτευσε για ακόμα ένα ευρωπαϊκό παιχνίδι, δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της απέναντι στον Ολυμπιακό (1-1) εντός έδρας και να στείλει τη ρεβάνς για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ, στην παράταση.

Υποβιβάστηκε εκ νέου, αυτή τη φορά θα παίξει με την τουρκική Αδάνα για την πρόκρισή της στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ. Όσον αφορά το πρωτάθλημα, έρχεται από δύσκολη νίκη εναντίον της Σερκλ Μπριζ, εκτός έδρας, με σκορ 0-1. Μετρά δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες σε σύνολο επτά αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις με την έναρξη της σεζόν.

“Μαζί θα επιστρέψουμε δυνατοί”, είπε μεταξύ άλλων ο Πέιντσιλ, απολογούμενος στους συμπαίκτες του για την αποβολή στο ματς με τον Ολυμπιακό. Ο αρχηγός Χέινεν είναι μεγάλη απώλεια στη μεσαία γραμμή, λείπουν και οι Πρεσιάδο, Τρεζόρ.

Γκενκ Στατιστικά

*4/7 παιχνίδια τελευταια είχαν No Goal

*5/7 αναμετρήσεις είχαν under 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 8/10 τελευταία εντός

ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εντός έδρας, με αντίπαλο τη Σταντάρ Λιέγης, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 30’ ο Ντράγκους σκόραρε για το 0-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 87’ αποβλήθηκε ο Ενγκόι για τη Σταντάρ Λιέγης, στο 90’ με εκτέλεση πέναλτι ο Ιλαϊμαχαριτρά ισοφάρισε σε 1-1 και στο 90+7’ αποβλήθηκε.

Η Σαρλερουά δεν έχει αρχίσει όπως θα ήθελε τη νέα χρονιά, δεν έπεισε ούτε στη τρίτη αγωνιστική, παρότι κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της επί της Σταντάρ Λιέγης (1-1). Νωρίτερα, έχασε από τη Σερκλ Μπριζ με σκορ 2-0, εκτός έδρας, σχετικά εύκολα.

Μέτρια η εικόνα της και στην πρεμιέρα, έμεινε στο 1-1 με τη Λέουβεν εντός έδρας, όμως έχει το ελαφρυντικό ότι αναγκάστηκε να παίξει με αριθμητικό μειονέκτημα από πολύ νωρίς και τα πλάνα του Μαζού πήγαν… περίπατο!

“Η Γκενκ ανήκει στο παρελθόν, η Σαρλερουά είναι τώρα το παρόν και το μέλλον για εμένα”, δήλωσε ο Φελίς Μαζού που βρέθηκε στον πάγκο της προσεχούς αντιπάλου για περίπου 4.5 μήνες το 2019.

Δε λείπουν εκ νέου τα προβλήματα απουσιών, είναι εκτός ο αμυντικός Φαν Κλέιμπουτ, οι μέσοι Τσατσούα και Μπενμπουαλί, καθώς και ο επιθετικός Νκούμπα. Τιμωρημένος ο Ιλαϊμαχαριτρά, εξέτισε ο φορ Στούλιτς.