* Goal/Goal & Over 2.5 τα 3/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Η Γκαζιαντέπ μετρά τέσσερις σερί εντός έδρας νίκες επί της Κόνιασπορ!

* Στο πρωτάθλημα (15/10): Κόνιασπορ – Γκαζιαντέπ 0-1

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από την Φενέρμπαχτσε. Ο Βαλένσια έκανε το 0-1 στο 8ο λεπτό, ο Κίτσιο ισοφάρισε για την Γκαζιαντέπ στο 55’, αλλά στο 70’ αποβλήθηκε ο Σαγκάλ των γηπεδούχων και στο 91’ ο Βαλένσια χάρισε τη νίκη στη Φενέρμπαχτσε.

Παρά τα εξωαγωνιστικά προβλήματα η Γκαζιαντέπ προέβαλε σθεναρή αντίσταση την Κυριακή, αλλά αυτό δεν αρκούσε και παρέμεινε δίχως νίκη στο πρωτάθλημα για 8ο διαδοχικό παιχνίδι (0-4-4).

Λάθος συνεννόηση στόπερ-τερματοφύλακα σε βαθιά μπαλιά έφερε εύκολα το 0-1 της Φενέρμπαχτσε, αλλά η Γκαζιαντέπ αντέδρασε σωστά. Είχε ένταση στο παιχνίδι της, πίεσε ψηλά κι έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες για ισοφάριση πριν την ανάπαυλα. Αφού γλίτωσε το 0-2 σε αντεπίθεση στο ξεκίνημα της επανάληψης έφερε το ματς στα ίσια από στατική φάση. Απειλήθηκε δις στα επόμενα λεπτά και μετά την ανόητη αποβολή του Σαγκάλ πιέστηκε αφόρητα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Την γλίτωσε οριακά σε αρκετές φάσεις, δεν έγινε το ίδιο στις καθυστερήσεις.

“Δεν υπάρχει πρόεδρος, δεν υπάρχει διοίκηση! Δεν ξέρουμε σε ποιον να μιλήσουμε. Πορευόμαστε μόνοι μας. Δεν έχω πληρωθεί εδώ και 1.5 χρόνο, οι παίκτες μου δεν παίρνουν τους μισθούς τους.” ξέσπασε ο κόουτς Μπουλούτ στην συνέντευξη τύπου μετά την ήττα από τη Φενέρ.

Παραμένει εκτός ο τραυματίας Παρμάκ (μέσος).

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 7 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Σκόραρε και στα 11 φετινά εντός έδρας παιχνίδια της

ΚΟΝΙΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από την Μπεσίκτας. Στο 1ο λεπτό προηγήθηκε η Κόνιασπορ χάρη σε αυτογκόλ του Γκιουνόκ, αλλά η Μπεσίκτας γύρισε το παιχνίδι με Τοσούν (67’) και Σόουζα (90+5’).

Σταθερά ασταθής στο ανασταλτικό κομμάτι η Κόνιασπορ, δέχθηκε 2+ γκολ και στο 5ο παιχνίδι μετά τη διακοπή για να μείνει με άδεια χέρια στο σαββατιάτικο ματς, παρότι αυτό ξεκίνησε ιδανικά για την ίδια.

Δευτερόλεπτα μετά την σέντρα ο αντίπαλος κίπερ της δώρισε το 1-0 με λάθος κοντρόλ σε γύρισμα και το ματς πήρε τη μορφή που θα ονειρευόταν. Η προσαρμογή στο προβάδισμα όμως δεν ήταν η κατάλληλη, η άμυνά της συνέχισε να παίζει αρκετά ψηλά και πλειστάκις είχε προβλήματα στο transition, η Μπεσίκτας έχασε αρκετές ευκαιρίες να φέρει το ματς στα ίσια πριν το ημίχρονο, το οποίο ωστόσο έκλεισε με χαμένο τετ α τετ για την Κόνιασπορ. Ανοιχτός ο ρυθμός και στο δεύτερο μέρος, συνεχίστηκαν οι εκατέρωθεν απειλές, είχε τις ευκαιρίες (δοκάρι) να κάνει το 2-0, αντ’ αυτού πλήρωσε λάθος σε προσπάθεια γρήγορης μετάβασης για το 1-1. “Ροντέο” το ματς στα τελευταία λεπτά, αμφότερες οι ομάδες έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ, το βρήκε στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων η Μπεσίκτας μετά από μία από τις πολλές λάθος ενέργειες του στόπερ Ντεμιρμπάγκ. Ευάλωτος και ο έτερος στο κέντρο της άμυνας Κάλβο.

Σε μία κίνηση που εξέπληξε πολλούς η διοίκηση της ομάδας προχώρησε στην απομάκρυνση του κόουτς Παλούτ! Αλλαγή εποχής μετά από δύο χρόνια, με τον Αλεκσάνταρ Στανόγεβιτς να τον διαδέχεται. O 49χρονος Σέρβος ήταν στον πάγκο της Παρτιζάν τις δύο προηγούμενες σεζόν, ενώ στο βιογραφικό του έχει και το πολύ σύντομο πέρασμα από τον ΠΑΟΚ το καλοκαίρι του 2017.

Εξέτισε τιμωρία καρτών κι επιστρέφει ο Ουλγκούν (μέσος), αμφίβολος ο βασικός κίπερ Σέχιτς, που τελικά δεν πρόλαβε το ματς του Σαββάτου.