2η αγωνιστική

*Αήττητη η Μπράγκε σε επτά συνολικά επισκέψεις στην έδρα της Γκάις, έχοντας τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες. Επικράτησε και στις τρεις πιο πρόσφατες εξ αυτών.

*2-3 Goals τα 6/8 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΓΚΑΪΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Έστερσουντ, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε στο 36′ με τον Γιούλιους Λίντμπεργκ, δέχθηκε εν τέλει την ισοφάριση στο 89ο λεπτό.

Στο βαθμό της ισοπαλίας αρκέστηκε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος η Γκάις. Στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής, η ομάδα του Φρέντρικ Χόλμπεργκ φιλοξενήθηκε από την Έστερσουντ, με την οποία έμεινε στο 1-1. Αποτέλεσμα που την αδικεί, καθώς ήταν με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, δημιούργησε πολύ περισσότερες ευκαιρίες και παρότι προηγήθηκε στο πρώτο μέρος, εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση στο φινάλε. Ευελπιστεί τώρα σε ένα καλύτερο αποτέλεσμα, βάζοντας τέλος και στην κακή παράδοση κόντρα στη σημερινή της αντίπαλο.

Γκάις Στατιστικά

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΜΠΡΑΓΚΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Βαστέρας, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 50′ και παρότι ισοφάρισε ένα λεπτό μετά με τον Χέλμπεργκ, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 80′.

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα η Μπράγκε. Στην πρεμιέρα, η ομάδα του Κλέμπερ Σαρενπάα υποδέχθηκε τη Βαστέρας, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2. Κατώτερη των προσδοκιών σε γενικές γραμμές η εμφάνιση της, μπορεί να ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1, ωστόσο δεν ήταν ικανή να αποσπάσει κάτι, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα προς το φινάλε. Καλείται τώρα να ανασυνταχθεί και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, σε μια έδρα που παραδοσιακά παίρνει αποτέλεσμα. Κανονικά υπολογίζεται ο αρχηγός Αλεξάντερ Ζέτερστρεμ, παρότι αντιμετώπισε πρόβλημα στην πρεμιέρα. Εκτός μάχης οι Βίκστρεμ και Κάρλμπεργκ.