4η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων του Κόπα Σουνταμερικάνα. Από κάθε όμιλο προκρίνεται στον επόμενο γύρο η ομάδα που θα τερματίσει στην πρώτη θέση. Η δεύτερη παίζει μπαράζ, με ομάδα που θα τερματίσει τρίτη στο Λιμπερταδόρες.

*Στον πρώτο γύρο: Μποταφόγκο – Σέζαρ Βαγιέχο 4-0

ΣΕΖΑΡ ΒΑΓΙΕΧΟ (Περού)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-0 από την Ουνιβερσιτάριο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 14ο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 25′, ενώ στο 50′ ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 3-0. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 66ο λεπτό.

Αγνοεί τη νίκη εδώ και τρία παιχνίδια η Ουρακάν, μετρώντας μια ισοπαλία και δυο ήττες σε όλες τις διοργανώσεις. Στο πιο πρόσφατο εξ αυτών, η ομάδα του Σεμπάστιαν Αμπρέου φιλοξενήθηκε από την Ουνιβερσιτάριο, για το Απερτούρα του Περού, στην έδρα της οποίας γνώρισε τη συντριβή με 4-0. Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, δεν κατάφερε να δείξει σε καμία περίπτωση ανταγωνιστική και “πλήρωσε” με το χειρότερο τρόπο τις αμυντικές αδυναμικές που παρουσίασε και πάλι.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, μοιράζεται την έβδομη θέση της κατάταξης με τη Ντεπορτίβο Γκαρσιλάσο. Χωρίς νίκη μετά το τέλος του πρώτου γύρου στον όμιλο του Σουνταμερικάνα, ερχόμενη από το εκτός 2-2 με τη Μαγκαγιάνες, που ήταν και ο πρώτος της βαθμός. Εκτός μάχης βρίσκονται οι τραυματίες Γέρσον Βάσκες, Φακούντο Ροντρίγκες και Μπέτο ντα Σίλβα.

Σέζαρ Βαγιέχο Στατιστικά

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΟΤΑΦΟΓΚΟ (Βραζιλία)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Φλουμινένσε, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα του Κουέστα στο 74ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Μποταφόγκο, μετά από δυο σερί ήττες σε όλες τις διοργανώσεις. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Λουίς Κάστρο υποδέχθηκε τη Φλουμινένσε, για το πρωτάθλημα Βραζιλίας, κόντρα στην οποία επικράτησε με 1-0. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, με την ίδια να είναι καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και να μην απειλείται από την αντίπαλο της. Αν ήταν πιο εύστοχη το σκορ θα ήταν ακόμη μεγαλύτερο.

Κάπως έτσι έφτασε τους 18 βαθμούς στις επτά πρώτες αγωνιστικές (6-0-1) και είναι μόνη πρώτη στην κατάταξη. Παραμένει αήττητη στα τρία πρώτα ματς του ομίλου στο Σουνταμερικάνα (1-2-0), ερχόμενη από το εντός 0-0 με τη Λίγκα ντε Κίτο. Ενόψει της αποψινής αναμέτρησης, δεν υπολογίζονται οι τραυματίες Ράφαελ, Ντανίλο Μπαρμπόσα, Πάτρικ ντε Πάουλα, Γκάμπριελ Πιρές, Λούκας Φερνάντες και Ματίας Σεγκόβια.