*22η αγωνιστική

ΓΙΟΡΚ

Προηγούμενο ματς: Η Γιορκ έχασε με 1-0 εκτός έδρας από την Ντόρκινγκ, δεχόμενη το γκολ από τον ΜακΣέιν στο 21ο λεπτό, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες στη συνέχεια για να ισοφαρίσει, χωρίς να τα καταφέρει.

Η Γιορκ έχασε με 1-0 εκτός έδρας από την Ντόρκινγκ, γνωρίζοντας τρίτη συνεχόμενη ήττα, έκτη στους οκτώ τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει, διανύοντας τη χειρότερη της φετινή αγωνιστική περίοδο. Και ειδικά στο γήπεδό της έχει δύο σερί ήττες, έπειτα από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες εκεί.

Επεσε στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 17η θέση, απέχοντας ελάχιστα πιο κοντά, στο -6 για την ακρίβεια, από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, απ’ ότι στην ζώνη του υποβιβασμού, από την οποία είναι στο +7.

Απόψε θα έχει ντεμπούτο προπονητή, αφού η διοίκηση αποφάσισε να δώσει τα «ηνία» της ομάδας στον Ντέιβιντ Γουέμπ που θα καθίσει πρώτη φορά σε έναν πάγκο ως πρώτος τεχνικός! Μέχρι τώρα ήταν σε τεχνικά τιμ ομάδων, όπως των Χάντερσφιλντ, Τότεναμ.

Δεν έχει νεότερα προβλήματα, παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών οι μέσοι Κουχιάρ, Γκριβς, Τόμας.

Γιορκ Στατιστικά

*Εχει 9/10 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 8/10 G/G στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 7/10 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

*Εχει 7/10 under 2,5 εντός έδρας

ΡΕΞΑΜ

Προηγούμενο ματς: Η Ρέξαμ κέρδισε 4-1 εντός έδρας την Φάρνμπορο, παρόλο που ισοφαρίστηκε από τον Πέντλεμπερι στο 62’, έχοντας προηγηθεί με τον Μάλιν στο 49ο λεπτό. Αλλά κατάφερε να σκοράρει τρία γκολ στο τελευταίο 15λεπτο, με τους Λι (78’), Μάλιν (82’, 90’).

Η Ρέξαμ επικράτησε 4-1 εντός έδρας της Φάρνμπορο, ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Αυτή ήταν η ένατη νίκη της στους 12 τελευταίους αγώνες που δεν χάνει, με τελευταία ήττα στο γήπεδό της Νοτς Κάουντι που είναι η αμέσως πιο δυνατή ομάδα της κατηγορίας μετά από αυτήν.

Ανέβηκε πάλι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, στην μοναδική θέση που εξασφαλίζει απευθείας άνοδο. Βέβαια είναι πάντα σε απόσταση βολής, στο +1 για την ακρίβεια, από την δεύτερη Νοτς Κάουντι, έχοντας ξεφύγει στο +17 από την όγδοη θέση που δεν οδηγεί ούτε καν στα πλέι οφς για την άνοδο. Και έχει την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος της.

Τραυματίες και απόντες είναι οι γκολκίπερς Λάιντον, Ντιμπλ και χτύπησε σοβαρά ο αμυντικός Χόσεναχ που θα μείνει για λίγο καιρό εκτός, ενώ στο προηγούμενο παιχνίδι χτύπησε και ο μέσος Ντέιβις που θα απουσιάσει για περίπου τρεις μήνες!