18η αγωνιστική

*No Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Χάλμσταντ – Γιόνσεπινγκ 3-0

ΓΙΟΝΣΕΠΙΝΓΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Εσκιλστούνα, για το πρωτάθλημα. Αγωνιζόμενη με παίκτη περισσότερο από τις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, πήρε προβάδισμα στο 59′ με τον Λιουνγκ, με τον ίδιο να διαμορφώνει και το τελικό αποτέλεσμα, πέντε λεπτά αργότερα.

Αήττητη παραμένει εδώ και τρεις αναμετρήσεις η Γιόνσεπινγκ, έχοντας δυο νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, φιλοξενήθηκε από την Εσκιλστούνα, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 2-1. Τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο, όμως από τη στιγμή που απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για την ίδια. Δεύτερη διαδοχική νίκη μετά και από εκείνη επί της Βαστέρας (2-1 εντός), έστω και προσωρινά βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, ούσα στο +1 πλέον από αυτά. Ηττήθηκε στα πέντε από τα εννέα εντός της, όπου και μετράει ακόμη τρεις νίκες και μια ισοπαλία.

Γιόνσεπινγκ Στατιστικά

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΛΜΣΤΑΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Ντάλκουρντ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο μισάωρο, για να κάνει την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο με τους Αλεξάντερ Γιόχανσον (50′), Μπόμαν (79′) και Βίκστρεμ (90’+3).

Από ένα νικηφόρο σερί πέντε αγώνων προέρχεται η Χάλμσταντ. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, υποδέχθηκε τη Ντάλκουρντ, της οποία και επικράτησε με 3-1. Με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, μπορεί να έχασε πέναλτι και λίγο αργότερα να βρέθηκε πίσω στο σκορ, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε στροφές και έκανε την ανατροπή. Είχαν προηγηθεί οι νίκες επί των Ούτσικτενς (4-1 εντός), Μπράγκε (1-2 εκτός), Λαντσκρόνα (2-1 εντός) και Τρέλεμποργκ (0-4 εκτός), οπότε και είναι σταθερά μόνη πρώτη και στο +8 από τους διώκτες της. Ηττήθηκε μια φορά στις εννέα φετινές της εξόδους, όπου και μετράει ακόμη έξι νίκες και δυο ισοπαλίες.