9η αγωνιστική

*Αήττητη η Γιόνσεπινγκ στα έξι τελευταία εντός της με αντίπαλο τη Μπράγκε, μετρώντας από τρεις νίκες και ισοπαλίες.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΓΙΟΝΣΕΠΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Γκάις, για το πρωτάθλημα. Αγωνιζόμενη με αριθμητικό πλεονέκτημα από τις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, βρήκε δίχτυα με τον Στράντσετερ στο 89ο λεπτό.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Γιόνσεπινγκ, μετά από δυο παιχνίδια στα οποία και είχε από μια ισοπαλία και ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντρές Γκαρθία φιλοξενήθηκε από τη Γκάις, στην έδρα της οποίας πήρε το διπλό με 0-1. Είχε περισσότερο παθητικό ρόλο, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όμως από τη στιγμή που απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα δημιούργησε φάσεις, με αποτέλεσμα να δικαιωθεί στο φινάλε. Πρώτο ματς, μετά και από αυτό της πρεμιέρας, που κράτησε ανέπαφη την εστία της, φτάνοντας παράλληλα τους 13 βαθμούς. Ηττήθηκε μια φορά στα τέσσερα εντός της (2-1-1). Την τρίτη αγωνιστική της τιμωρίας του εκτίει ο Άνταμ Μπεν-Λαμίν.

Γιόνσεπινγκ Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΜΠΡΑΓΚΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Γκέφλε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 17ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 51′ με τον Γιόνσον. Έμεινε με δέκα παίκτες στο 67′, όταν και αποβλήθηκε ο Ζέτερστρεμ.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Μπράγκε, μετά και τη βαριά ήττα με 4-1 από την Ούτσικτενς. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κλέμπερ Σάρενπαα υποδέχθηκε τη Γκέφλε, με την οποία μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Μπορεί να βρέθηκε από νωρίς πίσω, ωστόσο ισορρόπησε την κατάσταση και ισοφάρισε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Λίγο αργότερα έμεινε με δέκα παίκτες, αλλά δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε τους έντεκα συνολικά και είναι στο -2 από τη σημερινή της αντίπαλο. Πήρε ένα διπλό στις τέσσερις εξόδους της (1-1-2). Μακροχρόνιες οι απουσίες των Τιτί και Βίκστρεμ, εκτίει τιμωρία ο Ζέτερστρεμ.