32η αγωνιστική

*Αήττητη η Φροζινόνε στα 13 τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Άσκολι, μετρώντας δέκα νίκες και τρεις ισοπαλίες

*Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Άσκολι – Φροζινόνε 0-1

ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Περούτζια, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 62ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 77′ με τον Μουλατιέρι.

Δεν έχει πανηγυρίσει κάποιο τρίποντο εδώ και τρεις αναμετρήσεις η Φροζινόνε, σε ένα σερί όπου και μετράει δυο ισοπαλίες και μια ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φάμπιο Γκρόσο φιλοξενήθηκε από την Περούτζια, με την οποία έμεινε στο 1-1. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι σε γενικές γραμμές, ανάμεσα στις δυο πλευρές, με την ίδια να ισοφαρίζει το σκορ.

Παρά την απώλεια αυτή, διατηρείται σταθερά στην κορυφή της κατάταξης, έχοντας μια διαφορά τεσσάρων βαθμών από τη δεύτερη Τζένοα. Επικράτησε στα πέντε από τα επτά πιο πρόσφατα εντός της (5-0-2). “Προετοιμαστήκαμε σωστά σε όλη τη διάρκεια της εβδομάδος, για το σημερινό παιχνίδι. Θα κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για να κυριαρχήσουμε στον αγωνιστικό χώρο”, δήλωσε ο κόουτς Γκρόσο. Εκτός μάχης είναι μόνο οι Λούλιτς και Σιμίνσκι.

Φροζινόνε Στατιστικά

*Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΣΚΟΛΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-3 επί της Μπρέσια, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 19ο λεπτό και παρότι έκανε την ανατροπή με τους Πέδρο Μέντες (42′) και Φόρτε (47′), δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι στο 65′. Βρέθηκε ωστόσο ακόμη δυο φορές δίχτυα στο φινάλε με τους Καλιγκάρα (πεν. 90’+1) και Μαρσούρα (90’+5), πριν δεχθεί τη μείωση στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Άσκολι, μετά από τρεις διαδοχικές ήττες κόντρα σε Μπάρι (0-1 εντός), Κάλιαρι (4-1 εκτός) και Βενέτσια (0-1 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρομπέρτο Μπρέντα υποδέχθηκε τη Μπρέσια, της οποίας και επικράτησε με 4-3. Αρκετά δυναμικό παιχνίδι, με αρκετές αλλαγές συναισθημάτων και με το τελικό σκορ να κρίνεται στο φινάλε, με την ίδια να είναι πιο εύστοχη στις προσπάθειες της.

Σημαντική βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για να αποφύγει τα χειρότερα στο φινάλε της σεζόν, ούσα πλέον στο +3 από τα μπαράζ παραμονής, επτά στροφές πριν το φινάλε. Πήρε το διπλό στις δυο από τις τρεις τελευταίες εξόδους της (2-0-1). Στη διάθεση του προπονητή τους είναι και πάλι οι Αντζαπόνγκ και Μπελούσκι, ενώ για πρώτη φορά στην αποστολή είναι ο νεαρός αμυντικός Καραβιλάνι.