* 9η αγωνιστική

* Η Φότζια αναδείχθηκε ισόπαλη στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Φότζια για το πρωτάθλημα.

* Η Φότζια δέχθηκε τουλάχιστον δύο γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΦΟΤΖΙΑ

Χωρίς νίκη παραμένει η Φότζια στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε δύο ισοπαλίες και μία ήττα. Πιο συγκεκριμένα αφού επικράτησε της Κάρπι (3-1 εκτός έδρας) στις 19 Σεπτεμβρίου το συγκρότημα του Στρόπα μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Μπρέσια (2-2 εκτός έδρας) και Νοβάρα (2-2 εντός έδρας), ενώ την προηγούμενη βδομάδα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Έμπολι (3-1 εκτός έδρας). Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 59’ με τον Καπούτο, προτού ο ίδιος ποδοσφαιριστής διπλασιάσει τα τέρματά τους επτά λεπτά αργότερα.

Στο 73’ ο Ντοναρούμα ανέβασε ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ, μετά την ασίστ του Πασκουάλ. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να διαμορφώσουν το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση στο 82’ με τον Ματζέο. «Είμαστε νευριασμένοι από την ήττα που γνωρίσαμε. Η Περούτζια είναι μία ομάδα με σπουδαίους ποδοσφαιριστές. Στις οχτώ αγωνιστικές που δώσαμε έχουμε μάθει πολλά», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Φότζια.

Προηγούμενο ματς: Η Φότζια γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Έμπολι για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε goal-goal στα οχτώ συνολικά παιχνίδια της Φότζια για το πρωτάθλημα.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΠΕΡΟΥΤΖΙΑ

Τρεις βαθμούς κατάφερε να συγκεντρώσει η Περούτζια στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Τζιούντι κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη επί της Φροζινόνε (1-0 εντός έδρας) στις 23 Σεπτεμβρίου. Παράλληλα, δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Παλέρμο (1-0 εκτός έδρας), Μπρέσια (2-1 εκτός έδρας) και Προ Βερτσέλι (5-1 εντός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5’ με τον Λεγκάτι.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της απευθείας αποβολής του Πάγιατς. Παρόλα αυτά κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 69’ με τον Μπελμόντε. Στη συνέχεια η Προ Βερτσέλι πάτησε τέρμα το γκάζι σκοράροντας με τους Καστίλια (72’, 76’), Βίβες (90+1’ πεν.) και Μόρα (90+4’), διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. «Μαθαίνουμε από τα λάθη μας και γινόμαστε καλύτεροι», είπε μεταξύ άλλων ο προπονητής των «γκριφόνι».

Προηγούμενο ματς: Η Περούτζια γνώρισε τον εντός έδρα διασυρμό με 5-1 από την Προ Βερτσέλι για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Περούτζια πανηγύρισε μόλις μία νίκη στα έξι τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στην Mybet)