* 11η αγωνιστική

* Η Ντάρμσταντ δέχθηκε τουλάχιστον δύο γκολ στα έξι τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Φορτούνα Ντίσελντορφ σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα οχτώ από τα δέκα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Φορτούνα Ντίσελντορφ επικράτησε από το ημίχρονο στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα παραμένει η Φορτούνα Ντίσελντορφ μετά το πέρας δέκα αγωνιστικών στο πρωτάθλημα. Στις τέσσερις τελευταίες που έδωσε το συγκρότημα του Φούνκελ επικράτησε των Ρέγκενσμπουργκ (1-0 εντός έδρας), Σαν Πάουλι (2-1 εκτός έδρας), Ντούισμπουργκ (3-1 εντός έδρας) και Μπίλεφελντ (2-0 εκτός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ δέκα λεπτά πριν τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με τον Ράμαν. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Νέουχαους στο 76’, μετά την ασίστ του Σμιτζ.

Σήμερα η Φορτούνα Ντίσελντορφ φιλοξενεί την Ντάρμσταντ στην έδρα της, στην οποία θα υποδεχτεί σε τέσσερις μέρες την Γκλάντμπαχ στο «Niederrheinderby» για το Κύπελλο Γερμανίας. «Είμαστε απόλυτα συγκεντρωμένοι στην αναμέτρηση με την Ντάρμσταντ, η οποία έχει όλα τα φόντα να επιστρέψει στη μεγάλη κατηγορία ποδοσφαίρου της χώρας», υπογράμμισε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Φορτούνα Ντίσελντορφ, Φρίντχελμ Φούνκελμ, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Αν και βρίσκεται σε μία δύσκολη κατάσταση, γνωρίζοντας δύο σερί ήττες, θα μας αναγκάσει να φτάσουμε στα όριά μας για να καταφέρουμε να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα».

Προηγούμενο ματς: Η Φορτούνα Ντίσελντορφ επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 της Μπίλεφελντ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Φορτούνα Ντίσελντορφ επικράτησε στα οχτώ από τα εννέα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στην Stoiximan)

Το Φορτούνα Ντίσελντορφ – Ντάρμσταντ παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας (Κλικ Εδώ)

ΝΤΑΡΜΣΤΑΝΤ

Χωρίς νίκη παραμένει η Ντάρμσταντ στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Στις δύο τελευταίες δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Ίνγκολσταντ (3-0 εκτός έδρας) και Νυρεμβέργης (4-3 εντός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 6’ με τον Σταρκ. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς σκοράροντας τρεις φορές με τους Τέουσερτ (23’, 58’) και Ισάκ (51’). Στο 72’ ο Πλάτε μείωσε σε 3-2 για την Ντάρμσταντ, προτού ο Λέιμπολντ ανεβάσει και πάλι τη διαφορά δύο λεπτά αργότερα για την Νυρεμβέργη.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’ ο Λέβεν με αυτογκόλ. «Πιστεύω στους ποδοσφαιριστές μου, είμαι πεπεισμένος πως θα εμφανιστούμε όπως πρέπει στον αγωνιστικό χώρο κόντρα τη Φορτούνα Ντίσελντορφ», τόνισε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής των «κρίνων», Τόρστεν Φρινγκς, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Πρόκειται για μία κορυφαία αντίπαλο. Πραγματικά βγάζω το καπέλο μου στον τρόπο με τον οποίο αγωνίζεται μέχρι στιγμής». Περίπου 1.500 οπαδοί της Ντάρμσταντ αναμένεται να βρεθούν στις κερκίδες της «ESPRIT arena».

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 4-3 γνώρισε η Ντάρμσταντ από τη Νυρεμβέργη για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα οχτώ τελευταία παιχνίδια της Ντάρμσταντ για το πρωτάθλημα.