*Στον πρώτο γύρο: Φλαμένγκο-Φορταλέζα 2-0

*14/20 over 2,5 τα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας

ΦΟΡΤΑΛΕΖΑ

Προηγούμενο ματς: Η Φορταλέζα έχασε 3-1 εκτός έδρας από την Ατλέτικο Μινέιρο, παρόλο που ισοφάρισε με τον Λουτσέρο στο 44’ το γκολ του Παουλίνιο στο 16’. Δεν είχε απάντηση στα δύο γκολ που δέχθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, από τον Παουλίνιο στο 56’ και από πέναλτι του Χαλκ στο 61’.

Η Φορταλέζα παρουσιάστηκε σαφώς επηρεασμένη από το χαμένο τελικό του Κόπα Σουνταμερικάνα, με αποτέλεσμα να χάσει με 3-1 εκτός έδρας από την Ατλέτικο Μινέιρο. Αυτό ήταν το τέταρτο σερί παιχνίδι που δεν κερδίζει, με τρεις συνεχόμενες ήττες στο εθνικό πρωτάθλημα, αλλά όλες μακριά από το γήπεδό της.

Στην έδρα της πάντως δεν χάνει εδώ και οκτώ αγώνες, με έξι νίκες σε αυτό το διάστημα.

Σιγά – σιγά ξεκινάει προγραμματισμό για τη νέα σεζόν, ενώ αυτή τη στιγμή βρίσκεται στις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα, εκεί που θα είναι μάλλον ως το τέλος του πρωταθλήματος.

Φορταλέζα Στατιστικά

*10/14 G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*7/10 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της.

ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ

Προηγούμενο ματς: Η Φλαμένγκο έχασε 1-2 εντός έδρας από την Σάντος, αν και προηγήθηκε με τον Πέντρο στο 21’, αλλά ισοφαρίστηκε από τον Νονάτο στο 33’. Στο 42ο λεπτό έμεινε με παίκτη λιγότερο και το πλήρωσε, με γκολ που δέχθηκε από τον Ζόακιμ στο 89ο λεπτό.

Η Φλαμένγκο έχασε δεύτερο σερί αγώνα, αυτή τη φορά στο γήπεδό της, με 1-2 από την Σάντος. Η προηγούμενη ήττα της ήταν η πρώτη εκτός μετά από καιρό.

Γενικά το κλίμα στην ομάδα δεν είναι καθόλου καλό, αφού χάνονται συνεχώς ευκαιρίες βαθμολογικής αναρρίχησης.

Υποχώρησε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, σε ένα γκρουπ ομάδων οι οποίες παλεύουν για τη συμμετοχή τους στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες, είτε απευθείας, είτε μέσω των προκριματικών.

Ταυτόχρονα είναι στο -9 από την κορυφή και την Μποταφόγκο, έχοντας ακόμη κάποιες ελπίδες να διεκδικήσει ακόμη και το πρωτάθλημα.