ΦΟΡΦΑΡ - ΑΛΜΠΙΟΝ ΡΟΒΕΡΣ Προγνωστικά

*16η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Αλμπιον Ρόβερς – Φόρφαρ 0-2

*H Αλμπιον Ρόβερς έχει να κερδίσει την Φόρφαρ από το 2017, όταν το πέτυχε με 0-2 εκτός έδρας. Από τότε έχουν παίξει οκτώ φορές, έχοντας χάσει τις εφτά, φέρνοντας μία ισοπαλία.

ΦΟΡΦΑΡ

Προηγούμενο ματς: Η Φόρφαρ ήταν πολύ κατώτερη της αντιπάλου της και έχασε δικαίως με 4-0 εκτός έδρας από την Ντανφέρμλιν, με το παιχνίδι να τελειώνει από το πρώτο ημίχρονο, όταν και δέχθηκε τρία γκολ από τους Γουάιτον (27’), Ρίτσι – Χόσλερ (33’), Εντουαρντς (42’), ενώ «έφαγε» και τέταρτο τέρμα από τον Γουάιτον στο 71’.

Η Φόρφαρ ηττήθηκε κατά κράτος, από ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας πάντως, με 4-0 εκτός έδρας από την Ντανφέρμλιν, με αποτέλεσμα να τελειώσει η πορεία της στο κύπελλο Σκοτίας. Αυτή ήταν η τρίτη της ήττα στους πέντε τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει, ενώ δεν έχει νίκη στα οκτώ τελευταία παιχνίδια στο γήπεδό της, με πέντε ήττες σε αυτό το διάστημα!

Ακόμη ψάχνει την πρώτη του νίκη στον πάγκο της ο νέος της τεχνικός Ρέι ΜακΚίνον, που είπε πώς το τελευταίο παιχνίδι τους έδειξε πού πρέπει να βελτιωθούν ως ομάδα.

Υποχώρησε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, την μοναδική που οδηγεί στα πλέι οφς για την παραμονή, στο -2 από την ομάδα που είναι ακριβώς από πάνω της, έχοντας και τη χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμού Μόρλαντ και ο επιθετικός Κίτινγκς, χτύπησε και λείπει και ο αμυντικός Μπρίντλεϊ, ενώ τιμωρημένοι είναι ο αμυντικός Εντίτι και ο μέσος Χάτον.

Φόρφαρ Στατιστικά

*Εχει δύο σερί over 2,5

*Εχει 8/11 over 2,5 εντός έδρας

*Εχει 8/11 G/G εντός έδρας

ΑΛΜΠΙΟΝ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Η Αλμπιον Ρόβερς έχασε 0-1 εντός έδρας από την Στέρλινγκ Γιουνιβέρσιτι, αλλά στην παράταση, με γκολ του ΜακΓκιλ στο 111’, μετά από 0-0 στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης. Και έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει την πρόκριση στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας, αστοχώντας σε πέναλτι!

Η Αλμπιον Ρόβερς ηττήθηκε με 0-1 εντός έδρας από την Στέρλινγκ Γιουνιβέρσιτι, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί στο κύπελλο από ερασιτεχνική αντίπαλο, έχοντας φέρει 0-0 στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Αυτή ήταν η πρώτη της ισοπαλία έπειτα από δύο σερί νίκες, πέμπτη συνολικά στα εφτά τελευταία παιχνίδια που δεν χάνει σε 90λεπτο. Πάντως κέρδισε τον τελευταίο εκτός έδρας αγώνα της, έπειτα από δύο σερί ισοπαλίες.

Και ο τεχνικός της, Μπράιαν Ριντ, ζήτησε από τους παίκτες του αντίδραση απόψε και στο πρωτάθλημα, μετά τον τελευταίο αποκλεισμό.

Εχει βρεθεί στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, απέχοντας πλέον τους ίδιους βαθμούς, τέσσερις συγκεκριμένα, τόσο από την τελευταία θέση που οδηγεί στα πλέι οφς παραμονής, όσο και από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο.