*Δεύτερο ματς για τον 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ με το πρώτο ματς, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ – Λεχ Πόζναν.

Στο πρώτο παιχνίδι (Γκενκ – Φόλα Ες 5-0): Δεν αντέχει κριτικής το παιχνίδι, με τους Βέλγους να είναι πολύ ανώτεροι από τους αντιπάλους τους. Το σκορ ήταν 4-0 πριν την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα με τους Μαλινόφσκι, Ποθουέλο, Τροσάρντ και Ντέβαεστ να βρίσκουν δίχτυα και τον Τροσάρντ απλά να προσθέτει άλλο ένα γκολ στην επανάληψη.

ΦΟΛΑ ΕΣ (Λουξεμβούργο, 280)

Εφιαλτική βραδιά για την ομάδα από το Λουξεμβούργο, αυτή που έζησε στο Βέλγιο πριν από μία εβδομάδα, αφού ηττήθηκε με ένα βαρύ σκορ και αν η αντίπαλο της δεν… πατούσε φρένο στην επανάληψη, αυτό το σκορ θα μπορούσε να ξεφύγει κι άλλο. Στόχος της είναι να φανεί όσο πιο ανταγωνιστική γίνεται, αφού ελπίδες πρόκρισης πλέον δεν υπάρχουν και η αλήθεια είναι πως υπήρχαν ελάχιστες και πριν από το πρώτο παιχνίδι.

Tο νέο πρωτάθλημα στο Λουξεμβούργο ξεκινά στις 5 Αυγούστου, με το εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στην Γιόνες Ες. Πέρυσι στην Ευρώπη έφτασε μέχρι και τον τρίτο προκριματικό γύρο, αποκλείοντας τη Μλσάμι και την Ίντερ Μπακού, αλλά αποκλείστηκε τελικά από την Έστερσουντ. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα απουσιών.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 N/G στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 5-0 από την Γκενκ, στο πλαίσιο του 2ου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ.

Το Φόλα Ες – Γκενκ παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΓΚΕΝΚ (Βέλγιο, 57)

Σαρωτική, έκανε μια υγιεινή προπόνηση στο πρώτο παιχνίδι και έδειξε διάθεση… fair play στην επανάληψη, αφού δεν… πάτησε γκάζι και το σκορ έμεινε σε φυσιολογικά – για την δεδομένη διαφορά των δύο ομάδων – επίπεδα. Ταξίδεψε χωρίς άγχος στο Λουξεμβούργο για την τυπική εξασφάλιση του εισιτηρίου της επόμενης φάσης και περιμένει πλέον τον αντίπαλο της.

Στο πρωτάθλημα ξεκίνησε εξίσου εντυπωσιακά, όπως στην Ευρώπη αλλά και στα φιλικά της προετοιμασίας της. Έχοντας και πάλι εξαιρετική λειτουργία στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού της, επικράτησε εκτός έδρας και με σκορ 4-0 της Λόκερεν. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 3΄ με τον Ποθουέλο από την ασίστ του Μαλινόφσκι, με τον τελευταίο από δημιουργός να γίνεται σκόρερ στο 16΄ για το 0-2. Στο 61΄ ο Ντονγκαλά έκανε το 0-3 με ωραία ενέργεια, ενώ στο 73΄ ο Τροσάρντ από τη νέα ασίστ του Μαλινόφσκι, διαμόρφωσε και το τελικό 0-4. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ο τεχνικός της ομάδας Φίλιπ Κλέμεντ προανήγγειλε τη χρησιμοποίηση πολλών αναπληρωματικών.

Στατιστικό: Μετρά 6 σερί over στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με σκορ 4-0 επί της Λόκερεν, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος.