*16η αγωνιστική

*Η Αμέρικα Μινέιρο έχει να κερδίσει την Φλαμένγκο από το 2000, όταν τα κατάφερε με 1-2 σε αυτό το γήπεδο. Από τότε, σε 13 αγώνες η Φλαμένγκο έχει 10 νίκες, εφτά σερί στα πιο πρόσφατα εντός.

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας

ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ

Προηγούμενο ματς: Η Φλαμένγκο έφερε 0-0 εκτός έδρας, αν και έπαιζε στο γήπεδο που χρησιμοποιεί ως έδρα και η ίδια, με περισσότερο κόσμο της στις κερκίδες, απέναντι στην Φλουμινένσε. Ήταν καλύτερη και πιο επιθετική στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο γλίτωσε πολλές φορές από ένα γκολ. Πάντως τόσο η ίδια όσο και η αντίπαλος της, πέτυχαν από ένα τέρμα στο δεύτερο ημίχρονο, τα οποία ακυρώθηκαν, γυρνώντας στην αρχή των φάσεων για φάουλ παικτών τους.

Η Φλαμένγκο έφερε 0-0 εκτός έδρας, αν και ουσιαστικά ήταν σαν να έπαιζε εντός, στο μεγάλο ντέρμπι του Ρίο Ντε Ζανέιρο με τη Φλουμινένσε. Υπό άλλες συνθήκες θα μπορούσε να θεωρηθεί ανεκτό αποτέλεσμα, όχι τώρα με την υπάρχουσα βαθμολογική κατάσταση.
Αυτή ήταν η δεύτερη ισοπαλία της στους εφτά τελευταίους αγώνες που δεν χάνει, ενώ ειδικά στο γήπεδό της έχει εφτά σερί νίκες, οκτώ στα εννιά τελευταία παιχνίδια που είναι αήττητη.

Είναι πάντα ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στην 2η θέση του, αλλά το πρόβλημα είναι πως βρίσκεται πλέον στο -12 (!) από την κορυφή, ενώ αντιθέτως είναι σε απόσταση βολής, στο +2, από την πέμπτη θέση που δεν οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες. Και όλα αυτά, παρόλο που έχει την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος.

Εγιναν καλά και επιστρέφουν ο αμυντικός Ματεουζίνιο και ο επιθετικός Μπρούνο Ενρίκε, επιστρέφουν από τιμωρία οι αμυντικοί Φαμπρίσιο Μπρούνο, Αϊρτον, αλλά παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού ο μέσος Έρικ Πούλγκαρ και τιμωρημένοι είναι ο μέσος Τιάγκο Μαϊα και ο επιθετικός Λουίς Αραούζο. Αυτό σημαίνει πως ο Χόρχε Σαμπάολι θα αναγκαστεί να χρησιμοποιήσει διαφορετική ενδεκάδα για 25ο σερί παιχνίδι!

Φλαμένγκο Στατιστικά

*Τρία σερί under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*12/23 over 2,5 εντός έδρας το 2023

ΑΜΕΡΙΚΑ ΜΙΝΕΪΡΟ

Προηγούμενο ματς: Η Αμέρικα Μινέιρο κέρδισε 5-1 εντός έδρας την Κόλο Κόλο, με εντυπωσιακή εμφάνιση, όπως δείχνει και το τελικό σκορ. Ουσιαστικά “καθάρισε” την πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο, όταν και πέτυχε τρία γκολ με τους Ματεουζίνιο (6’, 25’), Μαστριάνι (21’). Η αντίπαλος της προσπάθησε να μπει πάλι στο παιχνίδι της πρόκρισης, μειώνοντας με τον Τόμπσον στο 62’, αλλά ο Μαστριάνι στο 85’ και με αυτογκόλ του Σαλντίβια στο 90’ διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Η Αμέρικα Μινέιρο όχι απλά ξεπέρασε τον αποκλεισμό από το κύπελλο Βραζιλίας και ξέσπασε μετά από τρεις σερί ήττες, το πέτυχε με εμφατικό τρόπο. Επικράτησε 5-1 εντός έδρας της Κόλο Κόλο και πέρασε στους “16” του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Αλλά το εθνικό πρωτάθλημα είναι μία άλλη ιστορία. Εκεί δεν έχει νίκη μακριά από την έδρα της, με πέντε ήττες σε εφτά αγώνες, ούσα ουραγός στη βαθμολογία Α’ Βραζιλίας, με τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας, χωρίς πλέον να είναι σε απόσταση βολής, ούσα στο -4 συγκεκριμένα, από μία θέση παραμονής.

Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του τραυματία επιθετικού Αλοΐσιο.