Αγώνας ρεβάνς για τη φάση των “16” στο Europa League. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση νίκης της Φενέρμπαχτσε με δύο γκολ διαφορά οι ομάδες οδηγούνται σε παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

* Με VAR

* Στον 1ο αγώνα (09/03): Σεβίλλη – Φενέρμπαχτσε 2-0

* Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν το 2008 για τα νοκ άουτ του Champions League. Αμφότερες κέρδισαν 3-2 στις έδρες τους με τους Τούρκους να κατακτούν την πρόκριση στα πέναλτι, στην ρεβάνς της Ανδαλουσίας!

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Σεβίγια. Ο Χορδάν άνοιξε το σκορ στο 56ο λεπτό και ο Λαμέλα το διαμόρφωσε στο 85’.

Ξεκούραστη, δίχως αγωνιστικές υποχρεώσεις το Σαββατοκύριακο, πηγαίνει στην σημερινή ρεβάνς η Φενέρμπαχτσε για να κάνει μία μεγάλη υπέρβαση και να αποδώσει ποδοσφαιρική δικαιοσύνη μετά το άδικο σκορ στην Ανδαλουσία.

Πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο του “Πιθχουάν” την περασμένη Πέμπτη, απείλησε πολλάκις την προβληματική άμυνα των Σεβιγιάνων (0.84 xGoals), είχε δύο μεγάλες χαμένες ευκαιρίες, κομβικό στην εξέλιξη του ζευγαριού το αποτυχημένο τετ α τετ του Κινγκ. Στο δεύτερο μέρος έπεσε η επιθετικότητά της, στάθηκε άτυχη στο πρώτο γκολ, αφού η μπάλα εξοστρακίστηκε στο πόδι του Αράο για να ξεγελάσει τον κίπερ Μπαγιντίρ και στην συνέχεια πληγώθηκε στο χώρο για να επιστρέψει στην Πόλη με ένα δύσκολα διαχειρίσιμο σκορ.

Η φετινή εντός έδρας εικόνα της στο Europa League όμως αφήνει ελπίδες αισιοδοξίας, αφού έχει ρεκόρ 4-1-0 με 14 γκολ ενεργητικό! Είχε καταφέρει να επιστρέψει και στο ματς του ομίλου με τη Ρεν από 0-3 σε 3-3 για να κατακτήσει εντέλει την 1η θέση.

Σταθερά τραυματίας ο Πέρες (στόπερ), ενώ οι Ενρίκε (στόπερ), Αλιόσκι (αρ. μπακ), Ντουρσούν (φορ), Σανγκαρέ (δεξί μπακ) δεν είναι δηλωμένοι στην ευρωπαϊκή λίστα. Νέο πλήγμα ο Λίνκολν (αρ. μπακ/χαφ) που είχε κερδίσει θέση βασικού, αλλά θα χρειαστεί χειρουργείο. Έτοιμος για 11αδα πλέον ο Μπατσουαγί που πέρασε ως αλλαγή στο “Πιχθουάν”.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 9/11 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Σκόραρε 2+ γκολ στα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το Europa League

Παίξε Νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΣΕΒΙΛΛΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Αλμερία. Ο Ακιέμε άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 2ο λεπτό, αλλά η Σεβίγια γύρισε το παιχνίδι με πέναλτι του Οκάμπο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και γκολ του Λαμέλα στο 73’.

Με το λιγότερο πειστικό τρόπο έκανε 2/2 εντός έδρας νίκες η ομάδα του Σαμπάολι μέσα σε τρεις μέρες, ωστόσο ανέκτησε μέρος της χαμένης αυτοπεποίθησής της και ταξίδεψε στην Πόλη ως το πολύ μεγάλο φαβορί για την πρόκριση μετά το 2-0 στο “Πιθχουάν”.

Τυχερή που δεν βρέθηκε πίσω στο σκορ την περασμένη Πέμπτη, η άμυνά της είχε τα γνωστά κενά της φετινής σεζόν, της έφυγαν οι Τούρκοι στο χώρο, αλλά ήταν άστοχοι κι ο κίπερ Ντμίτροβιτς ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου με 5 επεμβάσεις.

Την Κυριακή, ουσιαστικά σε “εξάποντο” παραμονής με την Αλμερία ήταν πιο δημιουργική επιθετικά, αλλά και πάλι η άμυνα έκανε νερά και ο κίπερ Ντμίτροβιτς (που πέρασε ως αλλαγή) χρειάστηκε να βγάλει ξανά καθαρό τετ α τετ με το σκορ στο 1-1! Κομβικό στην ψυχολογία της το πέναλτι που κέρδισε στην πίεση που άσκησε στο φινάλε του ημιχρόνου. Δευτερόλεπτα πριν την συνεργασία των Χιλ-Λαμέλα για την ανατροπή, ο Μπαντέ έσωσε πάνω στη γραμμή, ενώ χρειάστηκε νέα σπουδαία επέμβαση του Ντμίτροβιτς στο φινάλε για να διατηρηθεί το 2-1!

Στα τρία τελευταία εκτός έδρας νοκ άουτ παιχνίδια για το Europa League γνώρισε ισάριθμες ήττες δίχως να σκοράρει.

Επέστρεψε την Κυριακή ο στόπερ Μπαντέ, δεν ισχύει το ίδιο για τους Μαρκάο, Ρεκίκ, ενώ τραυματίας είναι και ο Πάπου Γκόμες. Εκτός ευρωπαϊκής λίστας οι Κορόνα (εξτρέμ) και Γκέιγ (χαφ).