ΜΙΝΣΚ

Επέστρεψε στις νίκες η Μινσκ την περασμένη αγωνιστική, καθώς πέρασε με 1-2 απ’ την έδρα της Γκορόντεγια. Αρκετά καλή εμφάνιση για τους νικητές, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και σκόραραν τα δύο γκολ της νίκης. Ήταν το πρώτο «τρίποντο» έπειτα από τρεις αγωνιστικές «ανομβρίας», όπου η Μινσκ είχε πάρει μόλις έναν πόντο. Κερδίζει τον τίτλο της πιο ασταθούς ομάδας της κατηγορίας, καθώς είναι χαρακτηριστικό ότι έπειτα από 9 αγωνιστικές μετράει ρεκόρ 4-2-3 με επιμέρους γκολ 12-12.  Σήμερα υποδέχεται τη Σόλιγκορσκ και θέλει να πάρει δεύτερη διαδοχική νίκη, έτσι ώστε να πλησιάσει ακόμη περισσότερο τις πρώτες θέσεις. Πάντως, φέτος κέρδισε μόνο το πρώτο εντός έδρας ματς, αγνοεί τη νίκη στα τέσσερα τελευταία.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση για τη Μινσκ με 1-2 επί της Γκορόντεγια.

Στατιστικό: Χωρίς νίκη η Μινσκ στα τελευταία τέσσερα εντός έδρας ματς (0-2-2).

ΣΟΛΙΓΚΟΡΣΚ

Αυτή τη φορά δεν είχε διακυμάνσεις για τη Σόλιγκορσκ, που για πρώτη φορά φέτος επανέλαβε αποτέλεσμα για δεύτερη σερί αγωνιστική. Μετά τη νίκη 1-3 εκτός έδρας επί της Βίτεμπσκ, πήρε δεύτερη σερί νίκη με 3-1 εντός έδρας επί της Ντιναμό Μπρεστ, δείχνοντας ότι έχει αφήσει πίσω της το κακό διάστημα των διακυμάνσεων και της ασταθούς παρουσίας. Προηγήθηκε 2-1 στο ημίχρονο, έκανε το 3-1 στο 51’ και ουσιαστικά «κλείδωσε» το «τρίποντο», για να ανέβει στους 14 πόντους με ρεκόρ 4-2-3 και επιμέρους γκολ 10-8. Έχουν δείξει ότι μπορούν να κάνουν ζημιές εκτός έδρας οι φιλοξενούμενοι, που μετρούν ρεκόρ 2-1-2, οι ήττες τους ήταν τα μοναδικά παιχνίδια που δε σκόραραν. Όποτε βρήκαν δίχτυα κατάφεραν να φύγουν απ’ το γήπεδο με θετικό αποτέλεσμα, το ίδιο θέλουν να πράξουν και σήμερα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για τη Σόλιγκορσκ με 3-1 επί της Ντιναμό Μπρεστ.

Στατιστικό: Από 3/4 G/G προέρχεται η Σόλιγκορσκ ανεξαρτήτως έδρας.