*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (2-3-2).

ΦΑΡΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε στην παράταση από την Σέριφ με 3-0 εκτός έδρας και αποκλείστηκε από την συνέχεια του Τσάμπιονς Λιγκ. Δέχτηκε γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+1′), ενώ δεν άλλαξε κάτι μέχρι την λήξη της κανονικής διάρκειας. Στην παράταση, έδειξε κουρασμένη και δέχτηκε χωρίς να προβάλλει αντιστάσεις άλλα δύο τέρματα (99′, 105′).

Υπάρχει απογοήτευση στις τάξεις της πρωταθλήτριας για τον αποκλεισμό από την Σέριφ, ειδικά από την στιγμή που στον πρώτο αγώνα είχε κερδίσει με 1-0. Η εικόνα της ωστόσο δεν ήταν καλή, απείλησε ελάχιστα και αμυντικά ήταν ευάλωτη. «Μας ενδιαφέρει η νίκη στο ματς με την Βολουντάρι. Οι αγώνες κερδίζονται αν έχεις κάνει ένα πολύ καλό συλλογικό παιχνίδι. Πρέπει να ανακάμψουμε, κόντρα στην Σερίφ δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε», είπε ο Χάγκι.

Στο πρωτάθλημα, είχε κερδίσει κυνικά με 0-1 την Χέρμανσταντ στην πρεμιέρα. Τραυματίστηκαν και θα λείψουν οι Άλιμπεκ και Νεντέλκου, αμφίβολος ο Γραμένι.

Φαρούλ Στατιστικά

*Τα έξι τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

*Τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

BOΛΟΥΝΤΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 2-1 την Μποτοσάνι εντός έδρας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Έχασε πέναλτι στο 44′, αλλά βρήκε την λύση στην επανάληψη με δύο απανωτά γκολ του Μερλόι (54′, 59′). Οι φιλοξενούμενοι απλώς μείωσαν με αυτογκόλ στο 89′.

Μπήκε με το δεξί στην νέα εποχή και κατάφερε να κερδίσει το πρώτο ματς μετά την αποχώρηση του τεχνικού Τσιομποτάριου. Αρκετά μοιρασμένα τα πράγματα με αντίπαλο την Μποτοσάνι, ήταν απλώς πιο αποτελεσματική και κατάφερε να αξιοποιήσει καλύτερα τις ευκαιρίες της.

Θέμα ξέσπασε ξαφνικά, αφού ο Ίλιε Ποενάρου κατηγορήθηκε από την ομοσπονδία πως αυτός δίνει οδηγίες και προετοιμάζει την ομάδα και όχι ο τεχνικός Ντούνα. Ο πρωτάρης τεχνικός τόνισε πως απλώς αυτό συμβαίνει στα πλαίσια μιας καλής συνεργασίας, ωστόσο η ομοσπονδία δεν επιτρέπει πλέον σε μη αδειοδοτημένους προπονητές να συντονίζουν ποδοσφαιριστές στο περιθώριο.