* Στην Απερτούρα: Κονσεπσιόν – Έβερτον 2-2 (14/8)

* Στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια σημειώθηκε over 2,5.

* Στα οκτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Έβερτον στο πρωτάθλημα σημειώθηκε over 2,5.

* Η Έβερτον σκόραρε δύο ή περισσότερα τέρματα στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια απέναντι στην Κονσεπσιόν.

* Η Έβερτον σκόραρε δύο ή περισσότερα τέρματα στα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

* Στα επτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα σημειώθηκε over 1,5.

ΕΒΕΡΤΟΝ

Σε εξαιρετική κατάσταση δείχνει να βρίσκεται στην αρχή της Κλαουσούρα η Έβερτον, κάτι που επιβεβαιώνεται και από το γεγονός ότι είναι μια από τις μόλις δύο αήττητες ομάδες του πρωταθλήματος. Μετά από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες, που την είχαν αφήσει κάπως πίσω σε σχέση με τις υπόλοιπες πρωτοπόρους, την περασμένη αγωνιστική κατάφερε να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα, επικρατώντας 2-0 της Τεμούκο εκτός έδρας.

Ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις το παιχνίδι, αφού μόλις στο 18’ πήρε προβάδισμα με τον Τσεράτο και στη συνέχεια παρέδωσε μαθήματα διαχείρισης, αφού δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και κατάφερε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα να πετύχει και δεύτερο τέρμα, το οποίο «κλείδωσε» οριστικά την επικράτηση της.

Εντός έδρας δείχνει να είναι πολύ δυνατή, μετρώντας μια νίκη και μια ισοπαλία, ενώ επιθετικά είναι εξαιρετική, σκοράροντας δύο ή περισσότερα γκολ στα 4/6 παιχνίδια. Τα σχέδια του κόουτς Σάντσες ενισχύονται από την επιστροφή του Βάρας (Επιθετικός, 8/2) στη δράση, ενώ αμφίβολος παραμένει ο Μορέλο (Επιθετικός, 3/1).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Τεμούκο για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Στα οκτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα σημειώθηκε over 2,5 (Δες το στην Interwetten).

Το Έβερτον – Κονσεπσιόν παίζει στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Χιλής (Κλικ Εδώ)

ΚΟΝΣΕΠΣΙΟΝ

Στην αντίπερα όχθη, αν εξαιρέσει κάνεις τη βαριά ήττα με 5-0 από την Αντοφαγάστα που ξένισε τους πάντες, η Κονσεπσιόν μπορεί να πει κάποιος ότι εντυπωσιάζει με την ως τώρα παρουσία της στην Κλαουσούρα, έχοντας κερδίσει με το σπαθί της μια θέση μεταξύ των πρώτων της βαθμολογίας.

Μετά από τις δύο ισοπαλίες με σκορ 1-1 απέναντι σε Ικίκε και Ο’ Χίγκινς, την περασμένη αγωνιστική επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, επικρατώντας με το επιβλητικό 3-0 της Σαν Λουίς, που της έδωσε τη δυνατότητα να παραμείνει αήττητη για τρίτο σερί ματς και να σκαρφαλώσει ακόμη ψηλότερα στη βαθμολογία. Η Κονσεπσιόν στάθηκε τυχερή αφού στο 7’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα πήρε το προβάδισμα και έκτοτε ουδέποτε κοίταξε πίσω αφού μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους είχε «καθαρίσει» με την υπόθεση νίκη, με άλλα δύο γκολ.

Εκτός έδρας, πάντως, δεν τα πηγαίνει και τόσο καλά φέτος, αφού έχει πετύχει μόλις μια νίκη στα επτά τελευταία, ενώ μόλις τέσσερις από τους 11 βαθμούς της στην Κλαουσούρα, κατακτήθηκαν μακριά από το σπίτι της. Ο Μποζάν θα έχει όλη την ομάδα στη διάθεση του πέραν των τιμωρημένων Πόνσε (Αμυντικός, 4/1) και Λούνα (Μέσος, 6/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Σαν Λουίς για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Στα επτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα σημειώθηκε over 1,5.