22η Αγωνιστική

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Εστουδιάντες στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους (2-2-0).

ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-0) επί της Οριέντε Πετρολέρο. Ο Μποσέλι (29’) άνοιξε το σκορ, δευτερόλεπτα αργότερα ο Καρίγιο έκανε το 2-0. Ο Ρολέισερ (62’) πέτυχε το τρίτο γκολ και ο Μανκούσο στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Με επιβλητική εμφάνιση επέστρεψε στις νίκες την Τετάρτη η “πίντσα”, αλλά η 4αρα επί των αδύναμων Βολιβιανών δεν αρκούσε για να κατακτήσει την πρωτιά στον όμιλο του Sudamericana, αφού την ίδια ώρα η Μπραγκαντίνο έβαλε 7 γκολ και κέρδισε την ισοβαθμία. Συνεχίζει στα playoffs της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπαρσελόνα Γκουαγιακίλ.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, προέρχεται από τη δίκαιη εντός έδρας ισοπαλία με την Σαν Λορέντσο (1-1), με τον Ρολέισερ όμως να αποδεικνύεται μοιραίος με το χαμένο του πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Δίχως νέα προβλήματα για το σημερινό παιχνίδι, παραμένουν εκτός ο ιδιαιτέρως επιδραστικός μπακ Γοδόι και ο έμπειρος εξτρέμ Πιάτι.

ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΣΕΝΤΡΑΛ ΚΟΡΔΟΒΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Χιμνάσια Λα Πλάτα.

Φασούλι το φασούλι, γεμίζει το σακούλι για τη “φεροβιάριο”, την προηγούμενη Τετάρτη πρόσθεσε έναν ακόμη πολύτιμο βαθμό στη μάχη της παραμονής, όπου έχει χτίσει μία αξιόλογη απόσταση, κρατώντας ανέπαφη την εστία της για πάνω από 300 αγωνιστικά λεπτά.

Ισορροπημένο το παιχνίδι με τη Χιμνάσια, η οποία ήταν πιο απειλητική στο πρώτο μέρος, αλλά η Σεντράλ ξόδεψε δύο κλασικές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, παίζοντας στις μεταβάσεις.

Σημαντικές οι επιστροφές των Κάντο (στόπερ), Ρίους (δεξί μπακ/χαφ) που εξέτισαν τιμωρία καρτών. Νέο πρόβλημα ο τραυματισμός του Μπενίτες (αρ. μπακ), παραμένει εκτός ο πολύπειρος Ροντρίγκες (φορ).