4η αγωνιστική.

ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ

Αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα της την περασμένη αγωνιστική η Εστουδιάντες, γνωρίζοντας την ήττα 2-1 από την Μπελγράνο στην Κόρδοβα. Πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα, ήρθε η ήττα, έμεινε πίσω στο 22’ (1-0), δεν είχε απάντηση, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 57’ (2-0), με τη μείωση να έρχεται στις καθυστερήσεις (2-1 στο 93’).

Επιστροφή στις ήττες για την Εστουδιάντες, μετά την μεγάλη νίκη επί της Μπόκα Τζούνιορς (2-0), στην πρεμιέρα είχε ηττηθεί από τη Γοδόι Κρουζ (1-0) στη Μεντόσα, σε παιχνίδι που θα μπορούσε να κερδίσει.

Μεσοβδόμαδα γνώρισε πικρό αποκλεισμό στο Λιμπερταδόρες, χάνοντας την πρόκριση στα πέναλτι από τη βραζιλιάνικη Γκρέμιο (2-1 κανονικός αγώνας, 5-3 τα πέναλτι). Μάλιστα, δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης του πρώτου αγώνα στις καθυστερήσεις της συνάντησης (2-1 στο 92’). Στρέφει πλέον το ενδιαφέρον της στο πρωτάθλημα, εκεί όπου θέλει να πραγματοποιήσει μια καλύτερη από πέρσι. Επιστρέφει ο Σούκι (Μέσος, 3, 0), που ήταν τιμωρημένος στο Λιμπερταδόρες. Δεν υπάρχουν αγωνιστικά προβλήματα για τον κόουτς Μπενίτες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Γκρέμιο στο Λιμπερταδόρες.

Στατιστικό: Από 2-3 γκολ συνοδεύτηκαν τα τέσσερα πρόσφατα παιχνίδια της Εστουδιάντες. (δες το στην Betshop)

Το Εστουδιάντες – Ιντεπεντιέντε παίζει στην Betshop

ΙΝΤΕΠΕΝΤΙΕΝΤΕ

Από την άλλη πλευρά, η Ιντεπεντιέντε έχοντας ξεκάθαρα το μυαλό της στο Λιμπερταδόρες, ηττήθηκε 1-0 από την Ντεφένσα στην Αβεγιανέδα. Δεν ήταν κατώτερη από την αντίπαλο, απλά αποδείχθηκε πιο άστοχη στην τελική προσπάθεια, έμεινε πίσω στο 34’ της συνάντησης (0-1), προσπάθησε να βρει απάντηση, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Χωρίς νίκη ακόμη στο πρωτάθλημα η Ιντεπεντιέντε, στην πρεμιέρα ηττήθηκε από την Ουνιόν στη Σάντα Φε (1-0) και την δεύτερη αγωνιστική αναδείχθηκε ισόπαλη με την Νιούελς στο Ροζάριο (1-1). Μεσοβδόμαδα πανηγύρισε την πρόκρισή της στους «8» του Λιμπερταδόρες, πήρε το πρώτο παιχνίδι στα χαρτιά με τη Σάντος (3-0 εντός έδρας), δεν ολοκληρώθηκε η ρεβάνς στη Βραζιλία λόγω επεισοδίων στα τελευταία λεπτά του αγώνα, κι ενώ το σκορ ήταν 0-0. Μεγάλος στόχος για την Ιντεπεντιέντε η συγκεκριμένη διοργάνωση, θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά τη Ρίβερ Πλέιτ, στον αργεντίνικο εμφύλιο. Δεν υπάρχουν αγωνιστικά προβλήματα για τον κόουτς Χολάν.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Σάντος στο Λιμπερταδόρες.

Στατιστικό: N/G τα έξι απ’ τα επτά πρόσφατα παιχνίδια της Ιντεπεντιέντε.