14η αγωνιστική.

ΕΣΤΕΡ

Σε ανοδική πορεία βρίσκεται το τελευταίο διάστημα η Έστερ και το επιβεβαίωσε με το εμφατικό της πέρασμα με 4-2 από την έδρα της Γκέφλε. Ξεκίνησε δυνατά, προηγήθηκε στο 11’ (0-1), διπλασίασε τα τέρματά της στο 26’ (0-2), δέχθηκε τη μείωση στο 35’ (1-2), για να πετύχει ακόμη ένα στο 39’ (1-3). Στην επανάληψη η νέα μείωση στο 58’ (2-3) δεν την ανησύχησε και δύο λεπτά αργότερα έκανε το 2-4 (60’). Δεύτερη σερί νίκη για την Έστερ, μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε επί της Νόρμπι (3-0), ανέβηκε στην ένατη θέση και στους 17 πόντους, στο +5 απ’ τα μπαράζ παραμονής και στο -8 απ’ αυτά της ανόδου. Εντός έδρας μετράει απολογισμό μια νίκη, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες με 8-10 τέρματα. Δεν υπάρχουν αγωνιστικά προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 4-2 επί της Γκέφλε.

Στατιστικό: Over 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Δείτε τα προγνωστικά Σουηδίας (Κλικ Εδώ)

Το Έστερ – Εσκιλστούνα παίζει στην Bwin
Bwin

ΕΣΚΙΛΣΤΟΥΝΑ

Από την άλλη πλευρά, η Εσκιλστούνα προσγειώθηκε ανώμαλα στη σκληρή πραγματικότητα, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από την Χάλμσταντ εκτός έδρας. Ανοικτό παιχνίδι με εκατέρωθεν ευκαιρίες, προηγήθηκε στο 7’ (0-1), ισοφαρίστηκε στο 19’ (1-1), στη συνέχεια όσο απείλησε άλλο τόσο απειλήθηκε η εστία της, για να χάσει το παιχνίδι με γκολ στο 60’ της συνάντησης (2-1). Πρώτη ήττα για την Εσκιλστούνα μετά από δέκα αγωνιστικές αήττητη (7-3-0), έπεσε στην τρίτη θέση και τα μπαράζ ανόδου, με 25 πόντους ισοβαθμεί με την τέταρτη Χέλσινγκμποργκ, ενώ βρίσκεται στο -2 απ’ την απευθείας άνοδο. Διαθέτει την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας με επτά γκολ παθητικό. Μακριά από την έδρα της τρέχει ρεκόρ τρεις νίκες, μια ισοπαλία και δύο ήττες με επιμέρους σκορ 6-4 τέρματα. Χωρίς σημαντικά αγωνιστικά προβλήματα, δεν επηρεάζουν δύο μακροχρόνιοι.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Χάλμσταντ.

Στατιστικό: Under 2.5 οι πέντε απ’ τις έξι φετινές εξόδους της Εσκιλστούνα στο πρωτάθλημα.