*Τοπικό ντέρμπι, με μεγάλη αντιπαλότητα.

*Η Ελσίνκι μετράει 8 νίκες στα τελευταία 10 εντός έδρας παιχνίδια της απέναντι στη Χέλσινγκφορς.

*Χωρίς χρήση VAR.

ΕΛΣΙΝΚΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Σεϊναγιόεν, την περασμένη αγωνιστική. Κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, παίρνοντας νωρίς το προβάδισμα (1-0 στο 19′). Έπαιξε κυρίως για να διαφυλάξει το αποτέλεσμα στη συνέχεια, δέχτηκε κάποιες φάσεις από τους φιλοξενούμενους, αλλά δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, με το 1-0 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Όγδοο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς ήττα για την Ελσίνκι σε όλες τις διοργανώσεις (6-2-0). Βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας, στο -1 από την πρωτοπόρο Κουόπιο, που στραβοπάτησε εντός έδρας , μένοντας στο 0-0 με την Ίλβες. Μετράει 4 συνεχόμενες νίκες στο γήπεδο της, όλες με 1-0 σκορ!

Σοβαροί οι τραυματισμοί των Μάρτιτς, Ρουπ Ρίσκι και Μορέν, χάνουν πιθανότατα τη σεζόν. Αμφίβολοι στα μετόπισθεν και οι Τοΐβιο και Αραγιούουρι.

Ελσίνκι Στατιστικά

*Under2.5 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*N/g στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΧΕΛΣΙΝΓΚΦΟΡΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 2-3 από την Ίντερ Τούρκου, στα ημιτελικά του κυπέλλου. Σε ένα ισορροπημένο 1ο ημίχρονο, προηγήθηκε στο 32′, αλλά οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν σε κρίσιμο χρονικό σημείο (1-1 στο 42′). Η Ίντερ Τούρκου ήταν καλύτερη στο β’ μέρος, πήρε το προβάδισμα στο 68ο λεπτό και “κλείδωσε” τη νίκη, κάνοντας το 2-3 στο 80′. Το τελικό 2-3 διαμορφώθηκε στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης, με τη Χέλσινγκφορς να πιέζει μέχρι τέλους, αλλά μάταια, χάνοντας την πρόκριση στον τελικό.

Για το πρωτάθλημα, εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στη Βάασα. Βρίσκεται εδώ και μήνες στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, στο -12 από τη σωτηρία και τη 10η Μάριεχαμν, έχοντας μόλις 1 νίκη σε 20 αγωνιστικές! Μετράει 5 ισοπαλίες στα 10 εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, ενώ έχει σκοράρει στα 9 από αυτά.