3ος προκριματικός γύρος του Europa League.

*Αγώνας ρεβάνς. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί θα παίξει στα πλέι οφ με τη Σίλκεμποργκ.  Η ηττημένη θα αναμετρηθεί στα πλέι οφ του Conference League με  τη νικήτρια του ζευγαριού Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ – Κλουζ.

*Χωρίς χρήση VAR.

*Α’ Ματς: Μάριμπορ – Ελσίνκι 0-2.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΕΛΣΙΝΚΙ ΑΝΑΛΥΣΗ (Φινλανδία, 139)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Ούλου, την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Παίζοντας με πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα, κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 14ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ραντούλοβιτς. Ακολούθησε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι και για τις δύο, με λίγες φάσεις και πολλά φάουλ, ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Δεν άντεξε μέχρι τέλους, με τους γηπεδούχους να “κλέβουν” το βαθμό της ισοπαλίας στο 90+1′!

Πραγματοποιώντας μία κυνική εμφάνιση, επικράτησε εκτός έδρας της Μάριμπορ με 0-2, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League. Άντεξε στην πίεση των Σλοβένων στο 1ο ημίχρονο, με την ίδια να επιβάλει το ρυθμό της στο δεύτερο σαραναπεντάλεπτο, ανοίγοντας το σκορ στο 47′ και διπλασιάζοντας τα τέρματα της στο 64ο λεπτό. Δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στη συνέχεια από τη Μάριμπορ, με το τελικό 0-2 να της δίνει σημαντικό προβάδισμα για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η φετινή σεζόν φαίνεται να πηγαίνει όπως και η περσινή, με την Ελσίνκι να μην μπορεί να διαχειριστεί δύο διοργανώσεις μαζί. Βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμη με την πρωτοπόρο Κουόπιο (με παιχνίδι λιγότερο)και στο +3 από την 3η Χόνκα.

Σοβαροί οι τραυματισμοί των Μάρτιτς, Ρουπ Ρίσκι και Μορέν, χάνουν πιθανότατα τη σεζόν. Εκτός από τα μετόπισθεν και οι Τοΐβιο και Αραγιούουρι.

Ελσίνκι Στατιστικά

*3 συνεχόμενα under2.5 γκολ.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΜΑΡΙΜΠΟΡ ΑΝΑΛΥΣΗ (Σλοβενία, 111)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 0-2 από την Ολίμπια Λιουμπλιάνα, την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες της σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται κάποια λάθη στην άμυνα της Μάριμπορ και να φτάνουν σε ένα άνετο 0-2, με γκολ στα μισά περίπου του κάθε ημιχρόνου.

Έχει ξεκινήσει πολύ κακά τη σεζόν της, μετρώντας τέσσερις συνεχόμενες ήττες, σε ευρωπαϊκές και εγχώριες διοργανώσεις. Απέναντι στην Ελσίνκι μπήκε δυνατά στο 1ο ημίχρονο, αλλά στάθηκε άτυχη, με τους Φινλανδούς να γυρίζουν την πλάστιγγα υπέρ τους στο β’ μέρος και να παίρνουν σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης μετά τη νίκη τους με 0-2.

Τραυματίες οι Μίλετς, Γουότσον και Πίχλερ. Αμφίβολος ο Βιντάκοβιτς.