* 2η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί μεταξύ τους μόνο μία φορά στο σύγχρονο παρελθόν, σε έναν αγώνα κυπέλλου το 2008, στον οποίο η Μπρέχιν είχε επικρατήσει με 0-3 στο γήπεδο της Εντινμπουργκ.

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

ΕΝΤΙΝΜΠΟΥΡΓΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Εντινμπουργκ έπεσε «θύμα» «βαριάς» ήττας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, αφού έχασε 5-0 στο γήπεδό των Κόουβ Ρέιντζερς. Δέχθηκε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, από τους Μέγκινσον (31’, 37’), Μίλνε (41’), ενώ ο τελευταίος πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 68’ και το σκορ έκλεισε στο 87ο λεπτό. Μάλιστα τελείωσε και τον αγώνα με εννιά παίκτες, έχοντας δύο αποβολές στο τελευταίο 30λεπτο.

Ο προπονητής της, Τζέιμς ΜακΝτόναχ, δεν μπορούσε να εξηγήσει για ποιο λόγο έπαιξε τόσο άσχημα η ομάδα του στην πρεμιέρα, λέγοντας πως κανένας παίκτης δεν ήταν ούτε καν κοντά στα στάνταρ τους. Πάντως θεωρεί πως μπορούν να παίξουν πολύ καλύτερα και αυτό περιμένει να δει απόψε, αποδεικνύοντας πως η ήττα της πρεμιέρας ήταν μία απλά κακή παρένθεση. Διαφορετικά θα πρέπει να πάρει πιο αυστηρά μέτρα.

Τιμωρημένοι είναι οι Χέντερσον (ΑΜ), Αντέλ (ΤΕ), Τόμπσον (ΜΕ) και τραυματίας είναι ο Γουόκερ (ΜΕ), απουσίες σημαντικές, αν και ο ΜακΝτόναχ ξεκαθάιρσε πως δεν μπορούν να αποτελέσουν δικαιολογία.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Εντινμπουργκ έχασε 5-0 εκτός έδρας από την Κόουβ Ρέιντζερς για το πρωτάθλημα.

Εντινμπουργκ Στατιστικά

*Εχει δύο σερί over 2,5.

*Εχει πέντε συνεχόμενα under 2,5 εντός έδρας.

ΜΠΡΕΧΙΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ένα τέρμα του Σουίνγκλχαρστ στο 64ο λεπτό ήταν αρκετό για να οδηγήσει την Μπρέχιν μία ακόμη ήττα, με 0-1 εντός έδρας από την Αναν στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, σε έναν αγώνα που φαινόταν πως όποια ομάδα σκοράρει θα είναι και αυτή που θα πάρει τη νίκη. Εξακολουθεί λοιπόν να ψάχνει την πρώτη της νίκη στη σεζόν, ενώ αν συνυπολογίσουμε και τα φιλικά, αλλά και την περσινή αγωνιστική περίοδο, έχει φτάσει τα 15 σερί παιχνίδια χωρίς νίκη, με 12 ήττες, με τελευταία της νίκη στα τέλη Μαρτίου μακριά από το γήπεδό της! Και από τότε έχει πέντε σερί ήττες εκτός έδρας!

Ο τεχνικός της, Μπάρι Σμιθ, θεώρησε πως η ομάδα του άξιζε έναν βαθμό στον αγώνα της πρεμιέρας και έμεινε ικανοποιημένος από την διάθεση των παικτών του και την προσπάθεια τους. Απόψε όπως τόνισε αντιμετωπίζουν ένα «πληγωμένο θηρίο», αλλά θα πρέπει να εκμεταλλευτούν τις απουσίες των αντιπάλων και αν τα καταφέρουν, μπορούν ακόμη και να κερδίσουν.

Από τον σημερινό αγώνα θα λείψουν λόγω τιμωρίας ο Μπράουν (ΜΕ), ο οποίος ολοκληρώνει την ποινή του, αλλά ήταν και τραυματίας ούτως ή άλλως, όπως και οι Λέοντ – ΜακΚέι (ΜΕ), Γουάτ (ΑΜ) που έχουν κάποιες ενοχλήσεις. Αλλά έγινε καλά και είναι διαθέσιμος ο Ριντ (ΜΕ).

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Μπρέχιν έχασε 0-1 εντός έδρας από την Ανάν για το Τσάλεντζ Καπ.